brusszel


A sárkány és a puli

Figyelő Online - Paul Lacourbe
2014.06.12  06:14   
mail
nyomtatás
Kína egy főre jutó GDP-je feleakkora, népessége 135-szöröse a mutatók magyarországi megfelelőinek.


Az országban rendkívül nagy különbségek jöttek létre a fejlettebb, gazdag területek és a szegény, kevésbé fejlett régiók között. A legfejlettebb tartományok közé tartozik a 79 millió lakosú Csiangszu, a 25 milliós Belső-Mongólia vagy az 55 milliós Csöcsiang. Ezek egy főre jutó GDP-je egyaránt megközelíti a 11 ezer dollárt, ez nagyjából hasonló a magyar szinthez. Szinte biztosra vehető, hogy pár éven belül lehagynak minket.

A legszegényebbek között említhető Tibet, Jünnan és Kanszu 3800 dollárral, illetve Kujcsou 3300-zal.

A fejlett övezetek kereslete a tartós fogyasztási cikkek iránt megközelíti az európai szintet. Főleg a kulturális forradalom után született fiatalok járnak az élen a fogyasztásban, akik nem tapasztalhatták meg a szüleik által megélt nehéz éveket, s a tartalékolás helyett kifejezetten a nyugat-európai életszínvonalat célozzák meg.

Az üzemben lévő mobiltelefonok száma Kínában 2013 végén már meghaladta a 700 milliót. Az új autók eladása tavaly először lépte át a 20 millió határértéket. A tengerentúli utazások száma az elmúlt évben elérte a 94 milliót, s a külföldre látogató kínaiak összesen 110 milliárd dollárt költöttek utazásaik során. Ezzel megelőzik az amerikaiakat és a németeket is.

A kínai átlagbér hatszorosa a vietnaminak, s meghaladja például a mexikói szintet is. Általánosságban elmondhatjuk, hogy az ország egyre kevésbé az alacsony bérszínvonalra épülő export miatt vonzó. Mindinkább a saját, belső piaci kereslet miatt éri meg ide gyártósorokat, technológiát telepíteni.

Nézzünk egy igazán szemléletes példát erre! Ungár Soma, a gauswheel feltalálója, ipari terméktervező mérnök Magyarországról továbbtanulási szándékkal Angliába, majd vállalkozásának sikeres igazgatása céljából Kínába költözött. A gauswheel lényegében egy roller, egy gördeszka és a kerékpár keresztezése. A termék ottani gyártása a költségek miatt kézenfekvő volt. Ennek menedzselése miatt először hosszabb látogatásokat tett az országba, majd partnerével 2 éve döntöttek a költözés mellett. Nagyon előnyösnek tartja Kínát kiterjedt beszállítói hálózata miatt, mely az alkatrészek szinte azonnali beszerzését teszi lehetővé. Előny továbbá, hogy a gyártásban hatalmas tőke halmozódott fel, melynek hatására a gyárak befektetői szerepben is feltűnnek. Tapasztalatai alapján a kínaiak a gazdasági fellendülés óta nagyon fogékonyak az innovációkra, ötletes termékekre, főleg, ha azok külföldről származnak. Partnere divattervezőként dolgozik, kedvező lehetőségek várták.

Becslései szerint egy 2 év tapasztalattal rendelkező terméktervező évi 30 ezer dollár jövedelemre számíthat. Ez az összeg természetesen szakma, tapasztalat és nyelvtudás függvényében változhat, például egy 10 éve a szakterületén dolgozó, magasabb szintű kínai nyelvtudással rendelkező munkavállaló számára akár évi 70 ezer dollár jövedelem is elérhető.

A munkaerő azonban nemcsak be-, de ki is áramlik Kínából.

A nyugati államok jó ideje küszködnek ezzel. A gazdag Kína a befektetők és a turizmus szempontjából is remek bevételi forrás lehet. Ellenben a szegény Kína folyamatosan szállítja a bevándorlókat, a feketemunkásokat nyugatra. Az idén több észak-amerikai, illetve európai állam is lazítja az ázsiai országra vonatkozó vízumszabályozásait. Magyarország, Ciprus és Portugália adott értékű államkötvény vásárlása esetén letelepedést tesz lehetővé az Európai Gazdasági Térségen kívül élő állampolgároknak is. Úgy tűnik tehát, hogy az előbbiekből származó előnyök nagyobbak a hátrányoknál.

A szerző a Közép-európai Egyetem oktatója
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: Kína munkaerő

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200