Négyrészes cikksorozatunk második részében a vajdasági magyar pártok magyarországi kapcsolatait elemezzük.
Ha az
előző részt az MRM-mel fejeztük be, most kezdjük velük a sort, már csak azért is, mert az ő magyarországi kapcsolódási pontjuk egyértelmű: az MRM ugyanis nyíltan a Jobbik vajdasági testvérpártja. A párt rendezvényein rendszeresen feltűnik Vona Gábor vagy Szávay István, viszonzásként az MRM aktívan részt vett a Jobbik tavaszi vajdasági kampányában, ami arról szólt, hogy a vajdasági magyarok a magyarországi parlamenti választáson a Jobbikra szavazzanak.
Az MRM különbejáratú médiája, a Délhír portál nemcsak a VMSZ-t, de a Fideszt is kritizálja. A Fidesszel kapcsolatban állandóan felmerülő téma, hogy a kettős állampolgárság ötlete eredetileg a Jobbiktól származik, azt a Fidesz csak meglovagolta.
Ha az MRM mögött egyértelműen a Jobbik áll, a VMSZ mögött maga a Fidesz. A VMSZ-nek a korábbi, szocialista-liberális budapesti kormányokkal is
kiváló volt a kapcsolata (a VMSZ-hez kapcsolódó különböző alapítványokon és programokon keresztül a Horn-, majd a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai kormányok is jelentős összegekkel támogatták a vajdasági magyarságot), de igazából a Fidesszel érzik magukat eszmei rokonságban: a VMSZ is az Európai Néppárt (EPP) tagja, Orbán és Pásztor pedig kifejezetten jól megértik egymást. Ellentétben Szlovákiával vagy Romániával, Szerbiában a Fidesz soha nem is kisérletezett a legnépszerűbb helyi magyar párt támogatásán kívül mással. A 2014-es EP-választáson a Fidesz listájának bejutó helyén szerepelt Deli Andor, a VMSZ fiatal politikusa.
Az is jellemző a két párt bensőséges kapcsolatára, hogy a 2012-es VMSZ-kampány záróeseményén maga Orbán Viktor szólalt fel Szabadkán, közvetlenül egy ingyenes Omega szuperkoncert előtt, idén pedig egy Kosztolányi-szobor avatása alkalmából mutatkozott együtt Pásztorral Szabadkán a kampány során.
Orbán személyes jelenléténél is fontosabb azonban a Fidesz szakmai- és logisztikai támogatása: amikor a 2010-es, első MNT-választás előtt össze kellett állítani a magyarok regisztrációs listáját (a nemzeti tanács megválasztásában csak azok vehetnek részt, akik előzőleg feliratkoznak egy nemzetiségi listára), a Fidesz hatékony segítséget nyújtott, méghozzá praktikusan a VMSZ-en keresztül.
Az biztos, hogy ugyan minden vajdasági magyar politikai párt gyűjtötte a magyarokat a listára, mégis, szervezettsége, beágyazottsága, és a Fidesztől kapott közvetlen segítség miatt a VMSZ volt kiemelkedően a legeredményesebb. A négyötödös VMSZ-többséget hozó választás után fel is merült a téma, hogy vajon a VMSZ használhatta-e azt az adatbázist, amit ugyan részben maga állított össze, de elvileg kizárólag a magyarok regisztrációja céljából, nem pedig a saját pártja „Kubatov-listájaként."
A kisebb pártok gyakran panaszkodnak amiatt a VMSZ-re, hogy az adatbázisának használatával olyan előnyre tesz szert, amit a kisebb pártok nem tudnak ellensúlyozni, anyagi hátterük korlátozottsága, szervezeti hiányosságaik nem teszik lehetővé, hogy hasonló listákat készítsenek: a VMSZ sok tízezres nagyságrendű adatbázisával szemben csak pár százas-ezres nagyságrendű Facebook csoportokat, levelező listákat tudnak felmutatni.
Ami a többi kis pártot illeti, a magyarországi választások kapcsán mindegyikük megszólalt: az MRM-en kívül az MPSZ is egyértelműen a Jobbik támogatására szólította fel szavazóit, a VMDP a Fideszt nevezte meg az egyetlen támogatandó magyarországi pártnak, a VMDK pedig általában kért támogatást
„a jobboldali, keresztény értékrendet képviselő pártok" számára.
Ez a fajta támogatás ugyanakkor nem kölcsönös - az általa megszólítottakat egyértelműen és határozottan a Fidesz felé orientáló VMDP esetében a VMSZ és a Fidesz nem mutatja jelét, hogy bármiképpen is viszonozná a jóindulatot: tavaly májusban ugyan Áder János fogadta Csorba Bélát, a VMDP elnökét, de a VMSZ-nek már eszébe nem jutott szövetséget kötni a párttal sem 2012-ben, sem 2014-ben. (Korábban, 2008-ban Magyar Koalíció néven a VMSZ, a VMDK és a VMDP közösen indult a köztársasági-, a tartományi- és az önkormányzati választásokon.)
A sorozat következő részében a vajdasági magyar szavazók politikai orientációjáról lesz szó.