brusszel


Korrupció: fizettek a hírekért az állami hírügynökségnél

Figyelő Online
2014.06.16  09:55   
mail
nyomtatás
Fizetett hírek közlésére és hatásköri visszásságokra derítettek fényt Kínában az állami Hszinhua hírügynökségnél a korrupcióellenes szervek - írja a Hszin Csing Pao napilap.
A hírügynökségnél a kormány korrupcióellenes vizsgálatainak második körében vizsgálódtak a hatóságok. Az átfogó szervezeti átvilágítás során egyebek között - a korrupció egyik formájaként - fizetett hírek közlésének gyakorlatára mutattak rá. A gyakorlat a hatályos jogszabályok mellett az újságírói etikát is sérti és káros hatással van a társadalomra - áll a hivatalos jelentésben. A felelősöket őrizetbe vették, a Hszinhuát pedig az érintett cégekkel való kapcsolat megszakítására szólították fel. A hírügynökség többek közt a Bank of Communications nevű pénzintézettel fenntartott "szakmai" kapcsolatát számolja fel, a banknak 3,5 millió jüant (126 millió forint) kell visszafizetnie.

A Hszinhuánál indokolatlan nagyságú bürokráciát is felfedett a vizsgálat, továbbá hatásköri visszaélésekre mutatott rá, és egyes kinevezési eljárásoknál is szabálytalanságokat állapított meg.

A második körös, állami vállalatokat és tartományokat érintő vizsgálatok tavaly év végén indultak. A Hszinhua mellett az észak-kínai Csilin, a közép-kínai Sanhszi, Anhuj, Hunan, valamint a dél-kínai Kuangtung és Jünnan tartományokba, a föld- és erőforrásügyi tárcához, a kereskedelmi minisztériumba, valamint az ország legnagyobb erőművét kezelő állami vállalathoz küldtek ellenőröket.

A sajtójelentések szerint a vizsgált cégek és önkormányzatok mindegyikében derült fény visszaélésekre. Általános probléma a tartományokban a leköszönt politikai vezetők állami vállalatok élére való kinevezése, de számos esetben lepleztek le a hivatalnokoknál a kínai előírásoknak ellentmondó többszörös ingatlanbirtoklást, hatáskörrel való visszaélést, az állami pénzek nem megfelelő módon való elköltését.

A dél-kínai Jünnan tartományban találták a legtöbb vitás területet, ott az építkezési szektortól az oktatási, egészségügyi ágazatokon át a társadalmi felügyeletig visszaélések tucatjaira derült fény. A kereskedelmi minisztériumnál egyebek közt a külföldi segélyre szánt pénzek szabálytalan kezelésére, valamint az információkkal való bennfentes kereskedelem gyakorlatára mutattak rá a felügyelők. Az erőműcégnél pedig indokolatlan túlköltekezést, igazságtalan versenyt és illegális alvállalkozói szerződéseket fedtek fel.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.