Csúszik a Csendes-óceáni Partnerség szabadkereskedelmi szerződés aláírása
Figyelő Online
2014.06.18 10:41
Csendes-óceáni Partnerség 12 ország szabadkereskedelmi társulása lenne, köztük Ausztráliáé, az Egyesült Államoké, Japáné és Kanadáé.
A miniszter Washingtonban tárgyalt amerikai politikai vezetőkkel, majd útja után Canberrában egy konferencián beszélt a fejleményekről. Andrew Robb szerint a szükséges ügyek 80 százalékát már megvitatták, de a hátralevő rész a legbonyolultabb, és 2014-ben valószínűleg nem lesz elég idő mindenre.
A TPP szerződés 12 ország szabadkereskedelmi társulása lenne, köztük Ausztráliáé, az Egyesült Államoké, Japáné és Kanadáé. A tárgyalásban résztvevő országok a világ éves gazdasági termelésének 40 százalékát adják. Ha sikerül lezárni a tárgyalásokat, az Barack Obama amerikai elnök egyik legnagyobb sikere lehet második elnöki ciklusa alatt.
A szerződést elvileg már 2013-ban alá kellett volna írni, de folyamatos csúszások vannak. Most az Egyesült Államok és Japán közt akadtak meg a tárgyalások, mert mindkét ország félti saját belső piacát egyes külföldi termékektől.
Andrew Robb szerint a legtöbb leendő tag az amerikai-japán ellentétek tisztázására vár. A kellő politikai akarat megléte esetén viszonylag hamar rendeződhetnek a dolgok. A miniszter szerint valószínűleg 2015 első felében, még az elnökválasztási kampány beindulása előtt lesz meg a politikai lehetőség Amerikában a szerződés megkötésére.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.