Nyár végén kezdődik az orosz-kínai gázvezeték építése
Figyelő Online
2014.06.21 11:36
A Gazprom orosz gázipari cég a tervek szerint augusztusban lát hozzá az Oroszországot Kínával összekötő gázvezeték építéséhez.
Alekszej Miller, a Gazprom vezetője azt mondta, "napra kész kivitelezési tervvel rendelkezünk, a Szila Szibiri (Szibéria Ereje) gázvezeték kapcsán", az első kapavágás, vagy ahogy a Gazprom-vezér fogalmazott, az "első hegesztés" augusztusban lesz.A Szibéria Ereje olyan gázszállítási hálózat lesz, amelyen át az orosz Távol-Keletre és Kínába szállítanak földgázt jakutszki és irkutszki gázlelőhelyekről.
Oroszország és Kína május 21-én írt alá egy 30 évre szóló földgázszállítási szerződést. Az ügylet együttes értéke mintegy 400 milliárd dollár, a vezeték beüzemelésével évi 38 milliárd köbméter orosz földgáz kerül Kínába. Vlagyimir Putyin orosz államfő a megállapodás aláírásakor azt mondta, hogy a szerződés teljesítéséhez szükséges beruházás Oroszországnak mintegy 55 milliárd dollárjába, míg Kínának 22 milliárd dollárba kerül.
A szállítandó orosz földgáz köbméterenkénti árát hivatalosan azóta sem hozták nyilvánosságra üzleti titokra hivatkozva, de számos orosz illetékes "véletlenül elejtett kijelentése" alapján úgy tűnik, az ár nagyjából megegyezik azzal, amit a európai vásárlók fizetnek.
A Kínába irányuló orosz földgázexportról szóló megállapodásról több mint tíz éve kezdtek tárgyalni.
A szerződés szerint a Gazprom 2018-tól szállítja az évente 38 milliárd köbméter földgázt Kínába, amely a kelet-ázsiai ország jelenlegi éves fogyasztásának nagyjából a negyede. Május 23-án a Gazprom előzetes megállapodást kötött kínai partnerével, miszerint a Kínai Állami Kőolaj-, és Gázipari Vállalat (CNPC) 25 milliárd dollár előleget fizet az orosz földgázért. Az összeget minden bizonnyal a gázvezeték orosz szakaszának építésére fordítják.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.