Hamarosan bontják a pécsi tornyot
Figyelő Online
2014.07.01 12:07
A pécsi önkormányzat tervei szerint még a nyáron megkezdődhet a közbeszerzési eljárás a több mint két évtizede lakatlan huszonöt emeletes magasház bontására - mondta Csizi Péter, a város fideszes alpolgármestere kedden.
A politikus az épületnél tartott sajtótájékoztatóján közölte: a város sürgősségi eljárásban ír majd ki nyílt közbeszerzési eljárást, ennek érdekében tárgyal Maros József építőmérnökkel az általa korábban elkészített bontási terv átadásáról, és Pintér Sándor belügyminiszterrel a munkához szükséges egymilliárd forint kormányzati támogatás gyors folyósításáról.
A hatóságilag jóváhagyott bontási terv a hét végén, jövő hét elején az önkormányzat birtokába kerülhet, a sürgősségi eljárásnak köszönhetően pedig a kiírástól számítva 15-20 napon belül eredményt hirdethetnek - jegyezte meg Csizi Péter. Azzal kapcsolatban, hogy a kivitelezés mikor kezdődhet meg, azt mondta: nem kíván találgatásokba bocsátkozni.
Az alpolgármester újságírói kérdésre elmondta, hogy az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt az érdeklődés a magasház iránt, ezért felmerült, hogy egyes részeit szuvenírként értékesítik majd.
Csizi Péter szólt arról is, hogy a napokban gondoskodtak az épület kitakarításáról, a környék rendbetételéről. Az illetéktelenek távol tartására és a biztonság érdekében a helyszínen a korábbinál több őr van szolgálatban, és megkezdődött a kerítés megerősítése, éjszakai jelzőfényekkel ellátása is.
A magasház az 1970-es évek közepén épült, de vázszerkezetének korróziója miatt idővel életveszélyessé vált, ezért 1989-ben ki kellett üríteni. Az önkormányzat 2003-ban 360 millió forintért megerősíttette, majd eladta a házat, de 2007-ben visszakerült a tulajdonába.
Az önkormányzat az épületet egy évvel később a spanyol Grupo Milton befektetői csoport projektcégének, a La Torre Kft.-nek értékesítette egy ingatlancsomag részeként, de az új tulajdonos sem tudta hasznosítani, ráadásul többször fel kellett szólítani, hogy gondoskodjon az épület bekerítéséről, őrzéséről.
A Baranya Megyei Kormányhivatal a veszélyessé vált épületre tavaly ősszel adott ki bontási határozatot, amely ez év elején vált jogerőssé. A kormánymegbízotti tisztségétől azóta országgyűlési képviselői mandátuma miatt megváló Hargitai János korábban azt mondta, a magasház esetén robbantásról szó sem lehet, az ingatlant fokozatosan bontják el, az érintetteknek mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy garantálják a környék biztonságát.
Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere június végén tartott sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy a város 25 millió forintért megszerezte az épületet az azt korábban birtokló gazdasági társaság felszámolási eljárása során, és az ingatlant a lehető legrövidebb idő alatt szeretné lebontatni.
Maros József építőmérnök, statikus korábban az MTI-vel azt közölte: az építmény bontása, elemeinek, törmelékeinek elszállítása egymilliárd forintba is kerülhet. Véleménye szerint a magasház különösebb veszélyhelyzet kialakulása nélkül lebontható. A 80 méter magas épület 20 ezer tonnányi vasbetonból épült, ez mintegy 1500 vagonnyi törmeléket jelenthet.
Hozzátette, 2003-ban az épületet azzal az igénnyel erősítették meg, hogy lakóházként, kollégiumként, idősek otthonaként vagy irodaépületként hasznosulhasson. A számítások eredménye azonban mindig az volt, hogy a ház rekonstrukciója és fenntartása többe kerülne, mintha a helyén egy újat emelnének.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.