Betétmenekítés várható Skócia elszakadása esetén
Figyelő Online
2014.07.10 17:09
A betétesek, sőt maguk a bankok is "elmenekülhetnek" Skóciából, ha a függetlenségről kiírt szeptemberi népszavazáson az elszakadásra voksolók győznének - áll az egyik vezető európai pénzügyi szolgáltató csoport csütörtökön ismertetett új tanulmányában
A UBS svájci nagybank - amelynek elemzését a The Daily Telegraph című tekintélyes konzervatív brit napilap idézte - azzal számol, hogy ha Skócia a függetlenségre szavaz, akkor a bankbetétesek "nagyon gyorsan" hozzákezdhetnek pénzük kivonásához és áttelepítéséhez Angliába, különös tekintettel arra is, hogy a skót bankrendszer elszakadás esetén már nem tudhatná maga mögött a Bank of England - a brit jegybank - likviditási garanciáit.
A UBS szakértői szerint a piaci szereplők is alábecsülik a függetlenségpártiak esetleges győzelmének potenciális következményeit, és "naiv feltételezéseket gyártanak" erre az eshetőségre. A bankok és az üzleti vállalkozások nem is készítettek terveket az elszakadást pártolók győzelmének lehetőségére, abból kiindulva, hogy majd a referendum után, a skót és a brit kormány tárgyalásainak időszakát kihasználva elemzik a kialakult helyzetet. Még a globális nagyvállalatok is "veszélyes mértékben" bíznak abban a forgatókönyvben, hogy a skót függetlenség megszavazása esetén a két kormány "majd kedélyesen eltárgyalgat egymással".
A válás politikai vonatkozásaira ez igaz lehet, rendkívül valószínűtlen azonban, hogy ugyanez érvényes lenne a gazdasági kérdésekre - áll a UBS elemzésében. A ház felidézte Csehszlovákia felbomlásának példáját, hangsúlyozva, hogy a szétválás után azonnal megindult a bankbetétek áttelepítése Szlovákiából Csehországba.Egy olyan forgatókönyv, amelyben akár csupán lehetőségként felmerül, hogy Skócia nem lesz része egy teljes körű valutauniónak az Egyesült Királyság többi részével - vagyis nem tarthatja meg a fontot fizetőeszközéül, és így a Bank of England garanciáitól is elesik -, arra késztetheti a kockázatoktól tartó betéteseket, hogy pénzüket gyors ütemben áthelyezzék Angliába - áll a UBS csütörtökön idézett tanulmányában.A ház szerint mindemellett a legnagyobb skóciai bankok is távozhatnak, ha bizonytalanná válik, hogy továbbra is támaszkodhatnak-e a Bank of England likviditásforrásaira.
A UBS elemzői szerint elsősorban a Royal Bank of Scotland (RBS) és a Lloyds bankcsoport dönthet úgy, hogy áttelepül Angliába, annál is inkább, mivel e két bankot a pénzügyi válság elhatalmasodásának időszakában a brit kormány hatalmas költségvetési tőkeinjekciókkal mentette meg az összeomlástól. E befektetések nyomán a brit államnak az RBS-ben 80, a Lloyds-csoportban 24,9 százalékos részesedése van. Az elszakadás gazdasági-pénzügyi kockázatait a Konzervatív Párt vezette brit kormány is rendre hangsúlyozza, nem titkolva, hogy újabb bankválság esetén London már nem segítené ki a skót bankokat, és ha Skócia függetlenné válik, a skót kormány szándékai ellenére nem használhatná tovább a fontot sem fizetőeszközéül.
A brit pénzügyminisztérium nemrégiben külön közleményében szögezte le, hogy "ha Skócia otthagyja az Egyesült Királyságot, otthagyja a fontot is"."A skót kormány válást javasol, ugyanakkor meg akarja tartani a közös bankszámlát és a közös hitelkártyát", az Egyesült Királyság azonban nem kockáztathatja meg, hogy adófizetőinek kelljen szükség esetén pénzügyileg kisegíteniük "egy külföldi országot és annak bankjait" - fogalmazott a brit pénzügyminisztériumi nyilatkozat. George Osborne brit pénzügyminiszter nemrégiben a BBC-nek nyilatkozva ehhez hozzátette, hogy a brit font "nem CD-kollekció, amelyen szakítás után osztozkodni lehet".
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.