brusszel


Gyorsult a kínai gazdasági növekedés a második negyedévben

Figyelő Online
2014.07.16  09:33   
mail
nyomtatás
Gyorsult a kínai gazdasági növekedés a második negyedévben, a bruttó hazai termék (GDP) növekedésének üteme éves alapon számolva 7,5 százalékra nőtt az első negyedéves 7,4 százalékról.
Negyedéves bázisú alapon a GDP-növekedés 2 százalékos volt a második negyedévben és 1,5 százalékos az elsőben.

A növekedés üteme kissé gyorsabb volt, mint amit a piaci elemzők vártak, ők éves alapon 7,4 százalékos, negyedéves alapon 1,8 százalékos bővülésre számítottak.

A növekedés motorja az állami gazdaságélénkítés volt, ezt támasztja alá, hogy júniusban jelentősen megugrott az állami tulajdonú bankok hitelezési tevékenysége, ellensúlyozva a gyenge exportot. A kínai bankok hitelezése júniusban elérte a 174 milliárd dollárt.

Az elemzők nagy része óvatos, szerintük mivel a gazdaság nem önerőből érte el ezt a növekedési ütemet, ezért valószínűleg további állami támogatásra lesz szükség az év hátralevő részében is, hogy meglegyen a 2014-es évi 7,5 százalékos növekedés.

A kínai állami statisztikai hivatal szóvivője szerint nem szabad teljesen optimistának lenni, mert bonyolult a gazdasági helyzet. Egyes iparágak éppen átalakulóban vannak, ez lassítja a növekedés ütemét. A szóvivő szerint az ingatlanpiacon is olyan változások történnek, amelyek rövidtávon a növekedés ellen hatnak.

A statisztikai hivatal szerint a lakossági fogyasztás 4 százalékkal, a beruházások pedig 3,6 százalékkal segítették a GDP-növekedést, így megvalósulni látszik a kínai kormány célja, hogy csökkentse a beruházások és a külkereskedelem túlsúlyát.

A GDP-adatok mellett szerdán megjelent, hogy júniusban éves alapon számolva a kiskereskedelmi forgalom 12,4 százalékkal bővült, az ipari termelés 9,2 százalékkal nőtt.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.