brusszel


Ki van Orbán célkeresztjében?

Figyelő Online - Brückner Gergely
2014.07.17  07:01   
mail
nyomtatás
Sokaknak áll érdekében megmozgatni a négy éven át működtetett, viszonylag homogén rendszert, ez állhat az állami vállalatokra vonatkozó rendelkezések hátterében.
A bennfentes vélemények erősen megoszlanak arról, hogy valóban egymásnak feszül-e a fideszes gazdasági holdudvar és a politika.

Orbán Viktor és Simicska Lajos szakításával kevesen számolnak, de a villongásoknak lehetnek politikai áldozatai. vaskos mappák kezdenek összeállni.


A „Már minálunk babám" kezdetű dalt idézte az államigazgatásban dolgozó forrásunk, amikor az új kormány intézkedéseiről kérdeztük. Egy Orbán Viktor nevű legény alaposan megrázta a fát, a többiek pedig kapkodják a meggyet-makkot, de leginkább a fejüket.

Mégpedig elsősorban a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban (NFM), ahol az új miniszter, Seszták Miklós két, az állami vállalatokra vonatkozó rendelkezését próbálják értelmezni. Az egyik a napi működéshez nem szükséges szerződéskötések tilalma - illetve miniszteri, államtitkári jóváhagyáshoz kötése -, a másik a cégek és menedzsmentjeik átvilágítása, hatékonyságértékelése. Kifizetési stop is van, és sokan észlelnek egyfajta pozícióharcot abban is, ahogy ide-oda passzolgatják a kompetenciákat.


Természetesen van abban valami logika, hogy az állami vállalatok kasszáihoz férők kapcsolatrendszerei ne épüljenek ki túlságosan, ne alakuljon ki egy olyan kör, amely túlságosan kiismeri magát a folyamatokban. Most azonban mintha ennél többről lenne szó.

Egymásnak feszültek: ezt érzi minden beszélgetőpartnerünk. Azt már kevésbé, hogy pontosan kik is és milyen frontvonalak mellett. Az biztos, hogy sokaknak érdeke a négy éven át működtetett viszonylag homogén rendszer megmozgatása, hiszen akkor új szereplőknek is juthat pozíció. Sokan rágják a miniszterelnök fülét, hogy a gazdasági hátország nem hatékony, hogy a politika nem teheti ki magát ennyire egy üzleti körnek. A Radóc utcaiak (Simicskáék) gondolkodását ismerők szerint ők igenis jól teljesítenek, csak meg kell nézni az MVM, az erdőgazdaságok teljesítményét. De vajon van-e érdemi konfliktus? Az egyik közkeletű magyarázat szerint Seszták Miklós fejlesztési miniszter érkezése kőkemény üzenet a Simicska-Nyerges-világnak, vagyis annak a rendnek, amikor a Fideszhez közeli üzletemberek az állami szféra egyes területeit is irányíthatták, és oda rengeteg emberüket be tudták küldeni (Lajos és Zsolt nem örült - Figyelő, 2014/23. szám).

A másik szerint nem eszik olyan forrón a kását. Még nincs háború, de a felek vizsgálják ennek az eshetőségét is, felsorakoztak a hadseregek, és olyan menetrendeket dobtak be lehetőségként, amelyek érdemben fájnának a Radóc utcában, ám ezeket még nem lépték meg. Maga Simicska Lajos állítólag nem izgul, fel sem bukkan Budapesten, áttette a szélhelyét a Balatonhoz. A másik oldalon a potenciálisan hadba küldhető Orbán alatti vezető politikusok igencsak sebezhetők, gazdasági vagy nőügyekkel, esetleg mindkettővel. Orbán mindig is szeret súlyokat és ellensúlyokat építeni, embereket felemelni, majd elengedni. Most talán éppen az elmúlt négy évben nagy szabadsággal dolgozó csapat kap konkurenciát, és nem maga Simicska, a stratéga van a célkeresztben, csak egyes alvezérei. Sokan Nyerges Zsolt személyét emelik ki, aki a cégek, például a Közgép vagy a Mezort összerakásáért felel, és akinek emberei (például testvére, Nyerges Attila az NFM-ben, vagy akár az MVM vezetői) valamiképpen áldozatává válhatnak annak a törekvésnek, hogy a politika vegyen vissza hatalmat, feladatot a gazdasági birodalomtól.


A gazdasági hátországban azonban úgy vélik, hogy az állam által, például a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen kiképzett apparátus alkalmatlan, ötleteléseibe, megvalósításaiba rendre súlyos hibák csúsznak, amiből aztán nehéz visszakozni. Érdemi áldozatok még nem voltak, de talán e visszaszorításra példa Németh Lászlóné esete, aki nem él át túl jó perceket mostanában, amikor el kellett hagynia addigi irodáját, mert jött az új miniszter. Ő pedig Lázár János mellett lett államtitkár, ám a Miniszterelnökségre be sem költözött, hanem azonnal a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Nádor utcai épületébe kellett átülnie, és Lázár a hírek szerint ott is mozgatja. (Ugyanakkor fontos ember lesz, mert nála lehet a takarékok és az MFB mellett a Magyar Posta is, amellyel egyébként információink szerint Seszták nem szívesen foglalkozott volna.) A Figyelő részletesen utánajárt az államigazgatásban történő konfliktusoknak, és azt találta, hogy a legélesebb konfliktus nem is Orbán Viktor miniszterelnök és Simicska Lajos a gazdasági hátország emblematikus vezetője között feszül, hanem leginkább Habony Árpád tanácsadó feszegetné a kialakult munkamegosztást.

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.