brusszel


Művészetek és startupok - interjú Pistyur Veronikával

Figyelő Online - Halaska Gábor
2014.07.22  10:04   
mail
nyomtatás
Pistyur Veronika, a Bridge Budapest ügyvezetője beszél arról, hogy mi köti össze a művészvilágot és a startup-világot, illetve, hogy mit keres majd a startup ökoszisztéma - és benne a kreatív ipar - Kapolcson. A fesztivál július 25-én kezdődik.

- Mi köti össze a tágan értelmezett művész és a startupper társadalmat?

- Vállalkozó az, akinek célja van, és szenvedéllyel tesz azért, hogy megvalósítsa. Vagyis alkot. Nem kizárólag pénzt csinál és profitot termel, hanem fantáziál, álmodik, küzd, rengeteget dolgozik, rajong, kizárja a külvilágot, majd befogadja az egészet, hullámzik és végül vagy elégedett a művel, vagy sem, és sosem érzi késznek, tökéletesnek, befejezettnek. Mi más ez, mint alkotás? Pont ugyanaz az alkotás, ami egy művész számára is a létezés értelme, szabadsága és kelepcéje is egyben. Vállalkozó és művész nem két külön világ. A köztünk lévő kapcsolódás - ha tetszik - egészen zsigeri. Létezik persze pragmatikus művész és álmodozó vállalkozó is, de tulajdonképpen a lényegük azonos.

Képünkön Pistyur Veronika, a Bridge Budapest ügyvezetője:




- Egy alapvetően zenei művészeti fesztivál életét hogyan tudja segíteni a startup világ, és fordítva, hogyan tudják segíteni a startup közösséget a művészek?

- Minél többen döntenek úgy, hogy ezt az alkotó tevékenységet választják életformaként, annál erősebb lehet a kölcsönhatás is. Ma már a startupokban is alkotnak művészek, és az sem ritka, hogy egy művész vállalkozóként is érvényesül. Nincsenek már éles és érzékeny határok. Egy művészeti fesztiválon éppen ezért helye van ezeknek az alkotó embereknek is. Nem csak támogatóként, de résztvevőként és történetmesélőként is.

- Alapvetően az embereknek teljesen eltérő karakter jut eszébe a művészekről és a startupperekről, az IT világban utazó induló vállalkozások programozióiról nem is beszélve; tényleg ilyen mély lenne a szakadék?

- Egyáltalán nem. Sokan - és egyre többen - úgy élünk, hogy egyszerre több kalapot is viselünk. Egyik identitásunkban alkotunk, a másikban vállalkozunk, van mikor mindkettőt, és van mikor önkénteskedünk, és látszólag mindentől távoli elfoglaltságra fordítunk időt, energiát, szenvedélyt. Mindkét világot építkezésnek fogom fel. A programozók is építenek, alkotnak, korlátok nélkül teremtenek. Pont ugyanúgy, mint a művészek. És a legtöbben a megszállottságukban sem különböznek.

- Hol és milyen területen tudja legjobban segíteni egymást a két világ?

-Az egyik világ alkotásai nélkül a másik hétköznapjai nem lehetnének egyre egyszerűbbek, hatékonyabbak, akár kényelmesebbek, önfeledtebbek. Míg másikuk nélkül elképzelhetetlen a teljesség megélése.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200