brusszel


Erre nem lehetnek büszkék a nagy cégeink

Figyelő Online - Váczi István
2014.07.24  08:00   
mail
nyomtatás
Csak némi jóindulattal beszélhetünk növekedésről a száz legnagyobb hazai vállalat körében, eredményességük romlott tavaly. A Bisnode által összeállított listát az októberben megjelenő Figyelő TOP200 előzeteseként közöljük.
Orbán Viktor korábban 2013-at az emelkedés évének jósolta, de az ország száz legnagyobb árbevételű vállalatának tavalyi teljesítménye alapján csak erős jóindulattal mondhatjuk azt, hogy a kormányfőnek igaza lett.

A Top 100 forgalma közel 6 százalékkal csökkent az előző évi mezőnyhöz képest. A kép csak akkor kedvezőbb, ha a jelenlegi listában szereplő száz vállalat 2012-es és 2013-as teljesítményét vetjük össze: árbevételük 2,4 százalékkal nőtt.

Terjeszkedő MVM

A tavalyi tízes élmezőnyből két vállalat nem szerepel a mostaniban. A legutóbb 6. helyezett E.ON Földgáz Trade az MVM-csoport tulajdonába került, így ezúttal már annak konszolidált adataiban szerepel az árbevétele.

A Tesco pedig eltérő üzleti éve miatt nincs a listán, noha lapunk előzetes, szinte maradéktalanul teljesült becslése szerint a 9. helyen állna.

Padlógázzal

Így viszont három gépkocsigyártó multi is befért az első tízbe: a 2 százalékos visszaesése ellenére stabilan vezető Mol után egyből az árbevételét közel 8 százalékkal növelő Audi Hungaria következik. A Mercedes 132 százalékos bővüléssel a 29. helyről robogott egészen a 8.-ra. A Magyar Suzuki a 10. lett a legutóbbi 13. helye után.

Az üzemi eredmény alakulása igen negatív képet fest a Top 100-ról, ezen a soron ugyanis 24 százalékkal esett vissza a mezőny teljesítménye.

Legnagyobb árbevételű magyarországi vállalatok (2013, milliárd forint)

1. Mol Nyrt.* 5 400,4
2. Audi Hungaria Kft. 1 738,8
3. GE Hungary Kft. 1 400,4
4. MVM Zrt.* 922,0
5. Bosch-csoport 702,1
6. Samsung Electronics Zrt. 682,3
7. Magyar Telekom Nyrt.* 637,5
8. Mercedes-Benz Manufacturing Kft. 622,4
9. E. ON Hungária Zrt.* 536,6
10. Magyar Suzuki Zrt. 465,4
*Konszolidált adatok

A teljes elemzést és listát a Figyelő hetilap július 24-i, idei 30. lapszámában olvashatja.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200