brusszel


Ők lesznek a világ új óriásvállalatai

Figyelő Online - Gál Éva Laura
2014.08.03  15:00   
mail
nyomtatás
Külföldi nyaralás szálloda, rendszeres autóhasználat saját kocsi, alkalmi ruha vásárlás nélkül - a közösségi fogyasztásnak köszönhetően ezeket egyre könnyebb megvalósítani. Mindez pár év alatt szétzúzhatja egy sor ágazat hagyományos üzleti modelljét.
A közösségi fogyasztás, azaz a főként okostelefonokhoz kötődő, helyadatokra és/vagy online ismeretségi hálókra épülő üzleti modell mára minimum 2 milliárd dolláros (több mint 450 milliárd forintos) forgalmú globális iparággá nőtte ki magát.

Itt minden a javak megosztásáról szól. A felhasználók gyakorlatilag bármit kibérelhetnek, bérbe adhatnak, kölcsönvehetnek, legyen szó botmixerről, autóról vagy ingatlanról.

Kihasználatlan erőforrások

„A közösségi fogyasztás gazdasági tekintetben nem más, mint az elmúlt évtizedekben ki- és felnevelt fogyasztói társadalom túlfogyasztásaiból fakadó kihasználatlan erőforrások megosztása" - mondja az új modellről Dén Mátyás András, az egyebek mellett mobilalkalmazás-fejlesztéssel és tanácsadással foglalkozó Opinion Leaders Kft. ügyvezetője.

Szerinte társadalmilag is nagyon örvendetes, hogy az állítólag elszigetelő, elmagányosító informatika, az internet-, illetve hálózati alapú alkalmazások valósítják ezt meg, miközben összehozzák az embereket valamilyen közös érdekeltség kapcsán.

Az új óriások

A közösségi fogyasztás modelljét a világon több száz cég alkalmazza sikerrel, köztük olyan sok millió vagy éppen több milliárd dolláros vállalkozások, mint a szállodáknak fejfájást okozó Airbnb, a városok taxisaival hadban álló Uber, a lakáséttermeket vendégekkel megtöltő EatWith vagy éppen az otthoni wifit megosztó Fon.

A témáról részletesen olvashat a Figyelő hetilap július 31-én megjelent, idei 31. lapszámában.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200