brusszel


Lopakodnak a taxisok rémei

Figyelő Online - Gál Éva Laura
2014.08.01  08:46   
mail
nyomtatás
Ömlik a tőke a fuvar-megosztásra alapozó cégekbe, feladva a leckét a taxi-társaságoknak. A kihívók útját világszerte tüntetések kísérik.
A közösségi fogyasztás egyik legnépszerűbb területe a személyszállítás, legalábbis az itt működő cégek számát tekintve biztosan. Az egyelőre csak az Egyesült Államok területén elérhető Lyft tulajdonképpen egy mobilalkalmazás, amely összeköti a gépkocsi-tulajdonosokat azokkal, akiknek fuvarra van szükségük.

Budapestre jönnek

A cég legnagyobb riválisát, az Ubert 2009-ben alapították, ma 36 ország több mint 130 városában elérhető. A cég félévente megduplázza árbevételét. A tavalyi forgalma 200 millió dollár volt, értékét minimum 18 milliárdra becsülik, ezzel a legértékesebb fuvarmegosztó vállalkozás a világon.

Az Uber következő célpontja Budapest, az alkalmazottak toborzása már el is kezdődött, ami természetesen borzolja a magyar taxisok idegeit. Ráadásul nem az egyetlen új versenyző lesz: a német alapítású, hasonló módon működő WunderCar már be is jelentette szolgáltatása indulását, és folyamatosan toborozza a sofőröket.

Mint a zeneripar

Nyugat-Európa számos nagyvárosában tüntettek a taxisok az Uber ellen. Eddig igazán átütő sikert nem tudtak elérni a régi rendszer védelmezői. Egyebek mellett Brüsszelben és Berlinben betiltották az Uber működését, de egyelőre nem látszik, hogy ennek sikerül-e érvényt szerezni.

Az előzmények ellenére a budapesti taxisok magabiztosak, vagy legalábbis annak mutatják magukat. De ha mégis rázúdulhatnak ezek a cégek a hazai taxis piacra, akkor azt alapjaiban alakítják át, és éppúgy nem lenne visszaút a régi modellhez, mint ahogy a zeneiparban sem volt az internetes letöltések kezdete után.

A témáról részletesen olvashat a Figyelő hetilap július 31-én megjelent, idei 31. lapszámában.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200