brusszel


A forintárfolyamtól is függ a kisker adat

Figyelő Online
2014.08.05  13:04   
mail
nyomtatás
Látványosan lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése az MTI-nek nyilatkozó szakértők szerint júniusban, akik szerint ez folytatódik a következő hónapokban is a bázishatás kiesése miatt.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közzétett adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 3,8 százalékkal nőtt júniusban az egy évvel korábbihoz képest a nyers és a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint egyaránt. Májusban 4,9, áprilisban 9 százalékos volt a kiskereskedelmi forgalom éves növekedési üteme.

A KSH emlékeztet arra, hogy a dohánykereskedelemben és az adatszolgáltatásban 2013. július elsejétől beállt változások miatt a július előtti adatok nem összevethetők a tavalyiakkal. A korábban alkalmazott mintavételes adatok szerint a júniusi forgalom 1,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Gabler Gergely, az Erste Bank Hungary vezető elemzője kiemelte: az adatok alapján visszaesett a kiskereskedelmi forgalom bővülése, a régi módszertan szerint 1,3 százalékra a májusi 2,4, illetve az áprilisi 6,5 százalék után. A júniusi jóval alacsonyabb még az első fél év 3,6 százalékos átlagos növekedésénél is.Hozzátette ugyanakkor, hogy ez az utolsó hónap, amikor figyelembe kell venni a kiskereskedelmi adatok mérésében beállt módosításokat. Leginkább a nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma esett vissza, mindössze fél százalékos bővülést mértek az előző évhez képest, de az élelmiszer-kiskereskedelemben is érezhető a lassulás.Gabler Gergely szerint ezek az adatok is megerősítik azt a várakozásukat, hogy az év hátralevő részében lassulás lesz a GDP dinamikájában is. Az Erste Bank elemzői a második negyedévben 3,3 százalékos GDP-növekedést várnak, az első negyedévi 3,5 százalék után, éves átlagban pedig 3 százalékot.Kiemelte: a gyengébb kiskereskedelmi adat ellenére a fogyasztás növekedése továbbra is az egyik legfőbb komponense lesz a GDP növekedésének, a GDP közel kétharmadát adó lakossági fogyasztás az idén 1,9 százalékkal bővülhet az Erste szerint.Gabler Gergely úgy véli: bár nem kell kétségbe esni, az látszik, hogy egész évben nem lesz annyira dinamikus a növekedés, mint amit az első negyedév mutatott.

Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője szerint látványos lassulás következett be júniusban, a vártnál és az előző havinál is gyengébb volt a kiskereskedelmi forgalom növekedése. Véleménye szerint ennek az az oka, hogy óvatosabbá váltak a fogyasztók a forint gyengélkedése miatt, továbbá a rezsicsökkentés hatása is kezd kimerülni. Az elemző szerint a közel 4 százalékos növekedés értékelésekor figyelembe kell venni, hogy a KSH módszertana torzítja az arányokat, a korábbi, mintavételes módszertan szerint még kisebb volt a bővülés.Kifejtette: a csökkenés valószínűleg folytatódni fog a következő hónapokban, főleg a bázishatások kiesése miatt, mivel júliustól már az új módszertan szerint számítják a bázisadatokat is. A szakértő szerint az év vége vagy a jövő év eleje felé az adósmentő csomag újabb lökést ad a fogyasztásnak, amikor megérkeznek a visszatérítések. Hozzátette: hosszabb távon a munkaerőpiacon jelentkező folyamatos javulás, a reálbérek és a foglalkoztatottság növekedése hat pozitívan a fogyasztási kedvre.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, hogy idén júniusban csak az üzemanyag értékesítése nőtt jelentősebb mértékben, a többi áruterületen 1 százalék alatt maradt a növekedés az előző év azonos időszakához képest. Az értékeléshez a szövetség szerint az első fél év régi módszertan szerinti, kiigazítatlan adatát célszerű áttekinteni. Az élelmiszerpiac, a húsvéti vásárlások miatti márciusi-áprilisi nagyobb ütemkülönbséget kivéve, viszonylag egyenletesen nőtt az év első hónapjaiban, a júniusi vásárlások azonban élesebb törést jelentenek. Az iparcikkeknél már májusban is mérséklődött a növekedés üteme, feltehetően a vásárlók óvatosabban költekeznek. Ennek egyik oka lehet az OKSZ szerint, hogy a gyenge forintárfolyam többletterhet jelent a devizahiteles háztartásoknak. A második félévi kilátásokat befolyásolhatja a forint árfolyamának alakulása, de az idén éves szinten összességében 2-3 százalék körüli forgalomnövekedéssel lehet számolni, miközben az online pénztárgép-rendszer hatása is kedvező lesz - írta az OKSZ.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.