brusszel


Gigászok küzdelme

Herbalife
Figyelő Online - Brückner Gergely
2014.08.10  17:00   
mail
nyomtatás
Két dollármilliárdos hedge fund guru próbál pénzt keresni a Herbalife, MLM-rendszerben értékesített amerikai étrend-kiegészítőkkel. Bill Ackman a cég vesztére tör, Carl Icahn pedig a sikerben bízik. Nem akármilyen háború alakult ki ebből.
A legtöbb hedge fund kínosan ügyel arra, hogy minél ritkábban szerepeljen a médiában, és ha mégis, akkor a lehető legkevesebb információt kelljen megosztania magáról. Gyakran még az alapítók, vezetők kiléte is kérdés marad, vagy ha a nevük ismertté is válik, jószerével semmi többet sem tudunk meg róluk. Az utóbbi hónapok azonban egy olyan érdekes, milliárdosok közti kardcsörtét hoztak magukkal, amelyben a legismertebb befektetők és spekulánsok a nyilvánosság szinte minden eszközét megragadják, hogy igazukat bizonyítsák. Mindezt persze azért, hogy minél több pénzt keressenek. A viszály oka azonban az, hogy a lövészárok ellentétes oldalán helyezkednek el, és csak az egyik fél nyerhet.

Tőzsdei MLM-cég
A hatalmas küzdelem tárgya egy amerikai tőzsdei szinten nem is különösebben nagy vállalat, a Herbalife. A vállalat már 34 éve létezik, a részvényeit pedig 1986 óta forgalmazzák a Nasdaq-on. Mégis, csak az utóbbi két évben került a hedge fund guruk érdeklődésének a középpontjába. A cég étrend-kiegészítőket és kozmetikai termékeket gyárt, ez önmagában még nem lenne ok arra, hogy pár ágazati elemző kivételével felfigyeljenek rá. Az érdekesség az értékesítési modellben van, amely a személyes eladásban, és a hazánkban is régóta ismert Multi Level Marketing (MLM) modellben hisz. Természetesen nem ez az egyetlen vállalat, amely hasonló módon adja el termékeit, de egyike a legnagyobbaknak, csak az Amway mögött álló Alticor és az Avon előzi meg az árbevételét tekintve.


Az előbbit azonban nem jegyzik a tőzsdén, az utóbbi pedig évek óta mélyrepülésben van, és jelenlegi árfolyama is a sokéves mélypont környékén van, amit utoljára a nagy pénzügyi válság legsötétebb óráiban látott.
Így talán nem is csoda, hogy éppen a Herbalife lett az egyik legnagyobb hangú hedge fund guru célpontja. Bill Ackman a nagybefektetők azon típusába tartozik, amelyet az úgynevezett activist investor kategóriába sorolhatunk. Ők nem csupán részvényeket vásárolnak egy-egy társaságban, hanem meghatározó részesedésre törekednek, hogy aztán aktívan bele is szóljanak a menedzsment döntéseibe, természetesen a saját profitjuk maximalizálása érdekében. Ackman azonban a Herbalife esetén egészen újszerű taktikát alkalmazott. Nem részvényeket vásárolt, hanem éppen ellenkezőleg: azokat kölcsönkérte intézményi befektetőktől, majd eladta őket a piacon. Ezt hívják short ügyletnek, és nyereség akkor keletkezik rajta, ha az árfolyam az eladási szinthez képest érdemi mértékben esik. A hedge fund vezér azonban ezt sem kívánta a véletlenre bízni, és a nyilvánosság előtt nyílt támadást intézett a Herbalife ellen. Prezentációkat tartott, a sajtóban nyilatkozott, önálló weboldalt indított, ahol az érveit vaskos elemzésekkel igyekezett alátámasztani. A vád a Herbalife ellen az volt, hogy a cég egy szofisztikált és komplex módon felépített piramisjátékot üzemeltet, amely elkerülhetetlenül össze fog omlani, leradírozva a most meglévő, vélt vagy valós részvényesi tőkét.

A nem mindennapi történet folytatása a Figyelő hetilap 2014/32. számában.

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: Herbalife

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200