brusszel


Jól járnak a csehek az orosz embargóval?

Figyelő Online
2014.08.12  09:01   
mail
nyomtatás
Az élelmiszerek árának átlagban 10-15 százalékos csökkenésére lehet számítani Csehországban, amennyiben az orosz embargó következtében a cseh piacra is eljutnak az európai uniós országok élelmiszerfeleslegei - állapította meg elemzésében a cseh élelmiszeripari kamara (PK)
"Amennyiben nem fogjuk a piacot következetesen ellenőrizni, és nem gátoljuk meg az élelmiszerek dömpingáron való importját, a cseh piacon az élelmiszerek árai átlagban 10-15 százalékkal csökkenhetnek" - mondta Dana Vecerová, a kamara szóvivője hétfőn Prágában újságíróknak. Oroszország a múlt héten jelentette be, hogy a nyugati oroszellenes szankciókra válaszul egy évre betiltja több élelmiszer behozatalát az Európai Unióból és az Egyesült Államokból.

Néhány nagy cseh élelmiszeripari vállalat már jelezte, hogy az orosz embargó következtében súlyos veszteségekre számít, és ezeket a kormányon vagy Brüsszelen kívánja számon kérni. A főleg konzerveket gyártó Hamé konszern például az közölte, hogy a helyzet következtében több százmillió koronás károkra számít, emiatt kártérítést fog követelni. Bohuslav Sobotka miniszterelnök a hét végén a nyilatkozatokra reagálva azt mondta, a kérdést uniós szinten kellene megvitatni és megoldani.

Egy szakszervezeti szövetség hétfőn a cseh kormányhoz fordult azzal a kéréssel, hogy a jövő évi költségvetési hiányt a tervezett 100 millió koronáról emelje fel 115-120 milliárdra, s a pénzt fordítsa az embargóval sújtott mezőgazdasági termelők és élelmiszeripari vállalatok megsegítésére. Jan Mládek cseh ipari és kereskedelmi miniszter már pénteken közölte: mintegy 2,2 milliárd koronás veszteséget okoznak a cseh cégeknek és mintegy 700 munkahelyet veszélyeztetnek az Európai Unió szankciói Oroszországgal szemben. Az orosz válaszintézkedések pedig 300 milliós koronás veszteséget okozhatnak, és mintegy 130 munkahelyet veszélyeztetnek.

Mládek azt követően nyilatkozott, hogy Bohuslav Sobotka miniszterelnök és néhány érintett miniszter megvitatta a szankciók következtében kialakult helyzetet és azok lehetséges hatását a cseh gazdaságra. Azokra az ukrán és orosz bejelentésekre, amelyek szerint a szankciók az Ukrajnán keresztüli kőolaj-, illetve gázszállítást is érinthetik, Mládek azt mondta: Csehország kezelni tudja a problémát, és szükség esetén segítséget tud nyújtani Szlovákiának is.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200