Ennek köszönhető a cseh növekedés
Figyelő Online
2014.08.25 12:40
Az idei cseh gazdasági növekedés - amelyet jelenleg 3 százalékra becsülnek - a központi bank (CNB) tavaly novemberi intervencióinak és a korona gyengülésének köszönhető - mondta a CNB kormányzó-helyettese, Vladimir Tomsik a cseh televízióban (CT).
A központi bank továbbra is figyelemmel kíséri az árfolyam alakulását egészen a 2016 utáni időszakig, amikor felhagy azzal az intervenciós politikával, amely az euró árfolyamát 27 korona felett tartja - mondta a cseh „Kérdések" című vitaműsorban Vaclav Moravec.
„Ha a valutaárfolyam túlságosan kilengene az intervenciós politika lezárását követően, akkor a piacra lépünk és stabilizáljuk az árfolyamot. A központi bank akkor is közbelép, ha a korona túlságosan megerősödik, de ezt a változatot nem tartjuk valószínűnek. Ha ez mégis bekövetkezne, akkor újra jelentkezne a deflációs veszély, és a korona komolyabb erősödése komoly kárt okozna a hazai exportőröknek" - fejtette ki Tomsik.
A CNB lépéseit régóta kritizálják a szakszervezetek. Josef Stredula, a Szakszervezetek Bohémiai és Moraviai Konföderációjának vezetője azt mondta, hogy a beavatkozások kárt okoztak a cseh munkavállalóknak és nem teljesültek a központi bank 30 ezer új munkahelyről szóló ígéretei sem.
Az intervenciók első eredményei már láthatóvá váltak, hiszen a munkanélküliség nem nőtt, a részmunkaidős foglalkoztatás viszont emelkedett a teljes munkaidős alkalmazáshoz viszonyítva. A CNB már látja az első jeleit a nominálbérek emelkedésének is. Általában véve 1 százalék gazdasági növekedés a foglalkoztatás színvonalát 2 százalékkal növeli - mondta Tomsik.
Július végén a CNB 2,9 százalékra javította a GDP ez évi növekedésére vonatkozó becslését és 3 százalékra csökkentette a következő évi irányszámot. A cseh munkanélküliség júliusban 7,4 százalékon állt, szemben a 2013 júliusában mért 7,5 százalékkal.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.