brusszel


Hatalmas meglepetés várható

Figyelő Online
2014.08.25  13:11   
mail
nyomtatás
Mahmúd Abbász palesztin elnök "diplomáciai meglepetést" tervez, amely határidőt szabna Izraelnek a ciszjordániai kivonuláshoz - közölte hétfőn az izraeli média.
Abbász a ENSZ Biztonsági Tanácsához akar fordulni azzal a kéréssel, hogy a testület határozatban döntsön Izrael 1967 előtti tűzszüneti vonalakhoz történő ciszjordániai kivonulásának végső időpontjáról.

Ha a várható amerikai vétó miatt nem sikerülne elérnie ezen a fórumon az izraeli visszavonulás határidejének meghatározását, akkor a Palesztin Hatóság a hágai Nemzetközi Büntetőbírósághoz (ICC) folyamodik majd, hogy Izraelt ítéljék el háborús bűnökért.

A palesztin elnök a Balad nevű egyiptomi tévének adott interjúban fedte fel, hogy diplomáciai terveket szőtt az Izraellel és a palesztin állam megteremtésével kapcsolatban, amelyek a gázai konfliktus vége után a hosszú távú rendezést szolgálnák, s hozzátette, hogy "Amerikában nem lesznek elégedettek" elképzeléseivel.

Abbász megcsömörlött az Izraellel két évtizede folytatott, hiábavaló béketárgyalásoktól - állítja hétfői cikkében az Iszráel Hajom (Izrael ma) című kormány közeli lap, és ezért újfajta diplomáciai lépésekkel szeretné elérni az izraeli megszállás végét.

A palesztin elnök kedden kívánja vázolni terveit a rámalláhi vezetőknek, majd arra készül, hogy azt bemutassa az arab világ, az Egyesült Államok és az európai országok vezetőinek is - állítja a Jediót Ahronót című izraeli újság honlapja, a Ynet.

"Ez egy formabontó megoldás, de nem fogok háborút indítani Izrael ellen. Ez egy politikai és diplomáciai megoldás" - jellemezte terveit Abbász elnök az egyiptomi tévé hétvégi műsorában. A részleteket az ENSZ-ben megtartandó beszédében fogja ismertetni a jövő hónapban, kifejtve, hogy a palesztinok azonnali függetlenséget követelnek. "Másképp örökre elveszik ez a lehetőség" - vélekedett.

Izrael az 1967-es "hatnapos háborúban" foglalta el Ciszjordániát, Kelet-Jeruzsálemet és a Gázai övezetet, de Gázából 2005 nyarán kivonult, felszámolva a Földközi-tenger mentén húzódó övezet zsidó telepeit. A jeruzsálemi vezetés Ciszjordániában nem kíván visszatérni az 1967 előtti vonalakhoz, és amerikai segítséggel várhatóan sikerül megakadályoznia egy ezt követelő BT-határozatot, Washington ugyanis a múltban rendre megvétózta a BT Izrael számára kedvezőtlen döntéseinek elfogadását.

Jeruzsálem hevesen ellenzi, hogy a palesztinok az ENSZ-ben a nemzetközi diplomácia révén és ne közvetlen tárgyalásokkal érjék el állami függetlenségüket. Cipi Livni igazságügy-miniszter Abbász tervéről kijelentette a Walla nevű hírportálnak, hogy "nem jön palesztin állam az ENSZ szervezeteitől". Úgy fogalmazott, "a palesztin nemzet a tárgyalóteremben szerezheti meg államiságát."
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.