brusszel


Fordulat Ukrajnában - Szárnyalnak a tőzsdék

Figyelő Online
2014.09.03  11:54   frissítve: 2014.09.03 13:09
mail
nyomtatás
Gyors és jelentős emelkedéssel reagáltak a moszkvai értéktőzsde irányadó indexei a kelet-ukrajnai tűzszünet ukrajnai bejelentésének hírére.
A rubelben számított MICEX-index helyi idő szerint szerdán délben 2,6 százalékkal 1436,52 pontra, a dollárban számított RTS-index pedig 3,9 százalékkal 1223,24 pontra ugrott.

A Szberbank állami pénzintézet árfolyama 4,23, a VTB bank 1,93, míg a Gazprom gázipari vállalat 2,75 százalékkal emelkedett.
Erősödött a rubel árfolyama is. A moszkvai bankközi devizatőzsdén 61,45 kopejkával 36,84 rubelre esett a dollár árfolyama, az euróé 71,8 kopejkával 48, 46 rubelre esett.

Petro Porosenko ukrán elnök sajtószolgálatának bejelentése szerint Porosenko és Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonos beszélgetésük során abban állapodott meg, hogy állandó tűzszünetet hirdetnek a Donyeck medencében. Az orosz elnöki szóvivő viszont nem tett említést egy ilyen megállapodásról, tájékoztatása szerint a két elnök azonosan ítéli meg, hogy milyen lépések szükségesek a béke megteremtéséhez.

Kedden a MICEX-index értéke 0,57 százalékkal 1400,35 pontra, a dollárban számított RTS-index pedig 0,02 százalékkal 1177,93 pontra növekedett. Az előző három kereskedési napon azonban jelentősen csökkent mindkét index értéke. A geopolitikai feszültség kiéleződésével a rubel dollárhoz viszonyított árfolyama történelmi mélypontra, az euróhoz képest pedig a májusi szintre esett vissza az utóbbi napokban.

A Kreml cáfolta, hogy Putyin és Porosenko tartós fegyvernyugvásról állapodott volna meg
Az orosz államfő szóvivője cáfolta az ukrán elnöki sajtószolgálat közleményét, amely szerint Vlagyimir Putyin és Petro Porosenko megállapodott a délkelet-ukrajnai tartós fenyvernyugvásról telefonbeszélgetésük során. Dmitrij Peszkov szerdán azt hangsúlyozta, hogy az orosz és az ukrán államfő véleménye nagymértékben megegyezett az ukrán válságból kivezető útról.

Az ukrán elnöki hivatal szűkszavú, mindössze hárommondatos közleményében Petro Porosenko és Vlagyimir Putyin telefonos egyeztetéséről az áll: "A megbeszélés eredménye az állandó fegyvernyugvásról szóló megállapodás volt a Donyec-medencében. Kölcsönös egyetértés volt azoknak a lépéseknek a megtételéről, amelyek hozzájárulnak a béke megteremtéséhez".
Előzőleg az orosz elnöki hivatal is tájékoztatott közleményében a két államfő telefonbeszélgetéséről, de nem volt szó benne arról, hogy Putyin és Porosenko megállapodott volna a tartós fegyvernyugvásban.

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csak annyit közölt: "az államfők arról cseréltek véleményt, mit kell elsősorban tenni annak érdekében, hogy mielőbb megszűnjön a vérontás" Délkelet-Ukrajnában. Később a Kreml befolyásos tisztviselője a mongol fővárosban az ukrán elnöki sajtószolgálat közleményére reagálva hangsúlyozta, hogy a szerdai "telefonbeszélgetés során Putyin és Porosenko "az ukrán katonai egységek és a délkelet-ukrajnai felkelők közötti" mielőbbi tűzszünethez vezető lépésekben értettek egyet.

Moszkva sokszor hangoztatta már, hogy Oroszország nem résztvevője az ukrajnai konfliktusnak, mert az belpolitikai probléma, és ezért nem vele kell megállapodni a válság rendezéséről, így a tűzszünetről sem. A Kreml ugyanakkor kiáll a donyecki és luhanszki szakadárok követelései mellett.

Vlagyimir Putyin orosz és Petro Porosenko ukrán államfő egy hete - Porosenko hivatlaba lépése óta először - Minszkben folytattak egymással négyszemközti tárgyalást. Akkor megegyeztek az ukrán válság megoldását célzó konzultációk folytatásában.

Hétfőn konkrét eredmények nélkül ért véget az ukrán válság megoldását célzó, Ukrajna, Oroszország és az EBESZ képviselőinek részvételével tartott nemzetközi összekötő csoport ülése. Egyes hírek szerint a szeparatisták az általuk ellenőrzött területek "különleges státusának" elismeréséért cserében belemennének abba, hogy ezek a területek Ukrajna részei maradjanak.

Andrij Purgin, az önhatalmúlag kikiáltott, úgynevezett donyecki népköztársaság miniszterelnök-helyettese kedden Moszkvában közölte, hogy nem az Ukrajnán belüli föderációban képzelik el a terület helyét. "Semmilyen ukrajnai föderációról nincs szó, ez az alap, ebből indulunk ki" - hangsúlyozta. "A másik, hogy be kell szüntetni a háborút (...) a többiről tárgyalhatunk" - tette hozzá.

A tárgyalófelek egyelőre csak írásos javaslataikat cserélték ki a fehérorosz fővárosban, és várhatóan pénteken ismét tárgyalóasztalhoz ülnek.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.