brusszel


Értelmező szoftver Debrecenből

Figyelő Online - Halaska Gábor
2014.09.03  15:44   
mail
nyomtatás
Naponta, átlagosan 2,5 milliárd gigabájtnyi adatot termel az emberiség, aminek 75%-a struktúrálatlan írott szöveg vagy hang és videófelvétel. (Csak érzkeltetésképpen: ha egy átlagos laptopod van 250 Gigabájtos tárhellyel, akkor ezalatt a pár másodperc alatt már meg is telt volna a tárhelyed. Sőt, naponta 1 magyarországnyi hasonló laptop lenne tele ennyi adattal.) Ezek az információk egyelőre nagyrészt használhatatlanok, de egy debreceni startup, a Slamby Kft. azon dolgozik, hogy ez ne maradjon így!

A Slamby egy olyan értelmező technológiát fejleszt, amely képes az írott adatok megértésére és feldolgozására, illetve a szerzett tudás alapján akár feladatok elvégzésére is. Amiben az általuk fejlesztett technológia egyedi, hogy képes nagy mennyiségű struktúrálatlan írott szöveget is elolvasni, értelmezni, megtanulni, megérteni, és így azt "struktúrálttá", felhasználhatóvá tenni a cégek számára. Tipikusan ott tud a Slamby megoldást szállítani, ahol nagy mennyiségű írott adattal dolgozik egy cég, és ezek feldolgozása szükséges (pl.: dokumentumok közt keresni, adatokat értelem alapján osztályozni, egy központi email címre érkező leveleket a megfelelő helyre továbbítani vagy automatikusan megválaszolni, stb.).





A Slamby Kft-t hárman alapították 2013 végén. Mára a cég megduplázta a méretét, és több nagyvállalat és intézmény is érdeklődik a technológiájuk iránt. Ez a tudományterület annyira új, hogy az első startupok, amik kifejezetten ezzel a témával kezdtek el foglalkozni, 2010 körül jöttek létre, szóval a Slamby az úttörők egyikeként versenyez ezen a területen. A legnagyobb különbség a Slamby technológiája és a versenytársak között, hogy a Slamby képes nyelvfüggetlenül és automatikusan tanulni és értelmezni, emberi beavatkozás nélkül.
Például, ha a Slamby kaphatna egy nagy mennyiségű Klingon nyelvű írott adatot, akkor azt megtanulná, értelmezné, és utána bármikor meg tudná mondani, hogy egy újabb Klingon nyelvű dokumentum miről szól. De egy Klingon levelezést megvizsgálva azt is el tudná dönteni, hogy szerelmes levélről volt-e szó vagy épp vitatkoztak egymással a levélírók.

A Slamby célja az, hogy ez a Debrecenben fejlesztett értelmező technológia egyre több céghez, nagyvállalathoz, intézményhez, vagy akár magánemberhez jusson el, akik ezt használva könnyen és gyorsan tudják feldolgozni az írott szövegeket. Így a 75%-nyi értelmetlennek tűnő "zajt és zagyvaságot" megértve több hasznos információhoz juthassanak, hatékonyabb, pontosabban és gyorsabb döntéseket tudjanak hozni. Az adatok ugyanis mindig csak annyit érnek, amennyit képesek vagyunk belőlük megérteni.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200