brusszel


Elmaradt a rendkívüli ülés Budapesten

Figyelő Online
2014.09.09  09:31   
mail
nyomtatás
Határozatképtelenség miatt elmaradt a Fővárosi Közgyűlés kedd reggelre összehívott, szocialista és független képviselők által kezdeményezett rendkívüli ülése.
Tarlós István főpolgármester azért állapította meg a határozatképtelenséget, mert a 34 tagú testületből rajta kívül mindössze heten voltak a teremben.

A rendkívüli ülésen nem jelentek meg a Fidesz-KDNP és a Jobbik képviselői, a tíztagú MSZP-frakcióból öten, a függetlenek közül pedig ketten mentek el a reggel hét órára összehívott ülésre.

Tarlós István az ülés bezárása után újságírók előtt azt mondta, hogy a szocialisták teljesen váratlanul, egyetlen előterjesztés készítése nélkül hívatták össze a közgyűlést, majd bejelentették, hogy nem jönnek el rá. Majd "néhányan mégis bejönnek, és előadnak itt performanszt" - tette hozzá a főpolgármester, megjegyezve, ehhez nem szeretne mást hozzáfűzni.



Arra a kérdésre, hogy miért reggel hét órára tűzte ki a közgyűlés időpontját azt mondta, hogy "ez nem egy értelmes kérdés", valamikor ő reggel négykor kelt, és ment dolgozni. Ha valaki dolgozni akar a városért, akkor be tud jönni reggel hét órára - jelentette ki Tarlós István.

Közölte, a Fidesz-KDNP képviselői be akartak jönni. Miután viszont a szocialisták bejelentették, hogy az általuk indítványozott közgyűlésre nem mennek el, miért kellett volna bejönniük? - tette fel a kérdést.

A szocialista indítványban olyan javaslatot is megfogalmaztak előterjesztés nélkül, hogy miért nincs átadva a MOL Bubi közbiciklirendszert - mondta. A rendszert hétfőn már átadták - tette hozzá.

Tarlós István szólt arról is, hogy négy évvel ezelőtt, amikor már rég át kellett volna adni a CET-et, itt kellett volna lenniük az Alstom szerelvényeknek, egyetlen egyszer nem jutott eszébe a gazdasági bizottság akkori elnökének, Tüttő Katának (MSZP), hogy "a választás előtt húsz perccel közgyűléseket rántson össze előterjesztések nélkül".

A testület összehívását szocialista és független képviselők indítványozták, egyebek mellett a BKV gazdálkodását érintő kérdések miatt. Az MSZP fővárosi frakciója és a PM fővárosi képviselői pénteken jelezték, hogy nem vesznek részt az ülésen. Ezt azzal indokolták, hogy Tarlós István nem tud vagy nem akar elszámolni főpolgármesterségének négy évével, kudarcaival és korlátaival, amit az is bizonyít, hogy ismét egy indokolhatatlan időpontra, reggel hét órára hirdette meg a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülését. A Jobbik pedig azt közölte: a szocialisták pártjuk választási eredményeinek javítása érdekében javasolták a rendkívüli ülés összehívását, ezért ők nem vesznek részt rajta.

Számonkérték volna Tarlóst
Az MSZP és az Együtt-PM azzal a szándékkal kérte a Fővárosi Közgyűlés összehívását, hogy azon tételes elszámolást kérjen Tarlós Istvántól, a főpolgármester elmúlt négyéves teljesítményéről.

Erről Horváth Csaba, az MSZP budapesti frakcióvezetője és Kaltenbach Jenő Együtt-PM-es független fővárosi képviselő beszélt újságíróknak kedden, a sikertelenül összehívott közgyűlési ülés után.

Horváth Csaba elmondta, azt szerették volna elérni, hogy a városvezetés számoljon el az elmúlt négy év megoldatlan problémáival, így például a BKV-finanszírozás nehézségeivel, a Bálna üzemeltetésének gondjaival, valamint a csömöri szemétégető megépítése körüli problémákkal, amely miatt uniós források is veszélybe kerültek.


A szocialista politikus aláhúzta, azt várja Tarlós Istvántól, hogy írásban számoljon el teljesítményéről választóinak.

Kaltenbach Jenő úgy fogalmazott, Budapestnek az elmúlt négy évben nem főpolgármestere, hanem despotája volt, a Fővárosi Közgyűlés pedig kizárólag a Fidesz érdekeit szolgálta. Az ellenzéki politikus szerint ezt támasztja alá, hogy míg a kormánypártok az elmúlt években kényükre-kedvükre összehívtak közgyűléseket, addig az ellenzék javaslatait kivétel nélkül lesöpörték.

A budapestiek ezért az októberi önkormányzati választáson arról dönthetnek, szeretnének-e demokráciát városukban és olyan városvezetést, amely betekintést enged saját működésébe - fejtette ki Kaltenbach Jenő.

Horváth Csaba kérdésre válaszolva elmondta, korábban azért mondták azt, hogy nem vesznek részt az általuk kezdeményezett közgyűlésen, mert látták, hogy abból Tarlós István "kutyakomédiát" csinál, nem biztosítja az ülés megkezdéséhez szükséges kormánypárti többséget. Horváth Csaba közölte, ők végül azért jöttek el, hogy ezen felülemelkedve megpróbálják elszámoltatni a főpolgármestert.

A szocialista politikus további kérdésekre válaszolva azt mondta, az önkormányzati választásokig nem terveznek újabb közgyűlést összehívatni.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.