Hatalmas bizonytalanságot okozhat Skócia elszakadása
Figyelő Online
2014.09.12 14:09
Évtizednyi gazdasági bizonytalanságot okozhatna Skóciában és az Egyesült Királyság fennmaradó részében is, ha Skócia a jövő heti függetlenségi népszavazáson az elszakadás mellett döntene - mondta pénteken megjelent nyilatkozatában a brit üzleti élet egyik legmagasabb rangú képviselője.
Sir Mike Rake, a BT - a legnagyobb brit távközlési szolgáltató csoport - és a Brit Iparszövetség (CBI) elnöke, a Barclays bankcsoport alelnöke a Financial Times című londoni gazdasági napilapnak kijelentette: Skócia függetlenné válása bizonytalan üzleti környezetet teremtene, és ez óhatatlanul visszavetné a beruházásokat Skóciában és az Egyesült Királyságban egyaránt. Ez a bizonytalan helyzet "könnyedén elhúzódhatna akár tíz évig is" - mondta.
Sir Mike szerint a Skóciában honos üzleti vállalkozások 90 százaléka ellenzi a skót függetlenséget.Hozzátette: Skócia elszakadásának nemcsak Skóciában és az Egyesült Királyságban lennének "átütő erejű negatív következményei". Rake szerint egész Európára áterjedne a vita egyes országrészek elszakadásáról, márpedig Európa hatévnyi gazdasági hanyatlás után nem engedheti meg magának ezt a költséges figyelemelvonó folyamatot.
Sir Mike felhívta a figyelmet arra is, hogy függetlenné válása esetén Skóciának újból felvételét kellene kérnie az Európai Unióba, és ha felveszik, akkor el kell fogadnia, hogy csatlakozik az euróövezethez és a belső uniós határokat lebontó schengeni egyezményhez. Ebben az esetben viszont tényleges országhatár alakulna ki Skócia és az Egyesült Királyság fennmaradó része között, mivel Nagy-Britannia sem az euróövezetnek, sem a schengeni csoportnak nem tagja.
Az országhatár pedig devizaátváltási és pótlólagos szállítási költségeket jelent - hangsúlyozta a brit üzleti vezető.Rake szerint ha Skócia jövő csütörtökön a függetlenségre szavaz, a brit és a skót kormány azonnali feladatává válik a piacok stabilizálása. Hozzátette: a politika és az üzleti élet egyaránt túlzottan magabiztos volt eddig a skóciai népszavazás ügyében. A közvélemény-kutatások a korábbi hónapokban a skót függetlenséget elvető tábor kényelmes támogatottsági előnyét jelezték.
A kampány utolsó heteiben azonban drámai hirtelenséggel és ütemben kezdett csökkenni a különbség, és a felmérések most már holtversenyhez közeli helyzetre utalnak, sőt az elmúlt napokban volt olyan vizsgálat, amely a függetlenségpártiak minimális előnyét mutatta.Ebben a helyzetben a skóciai központú bankok és pénzügyi szolgáltatók egymás után jelentik be, hogy áthelyeznék székhelyüket Londonba, ha Skócia a függetlenségre szavaz jövő csütörtökön. Eddig öt skót nagybank jelezte, hogy Skócia elszakadása esetén áttelepülne Angliába. A pénzintézetek elsődleges aggálya az, hogy ha a független Skóciában maradnak, elveszítik hozzáférésüket a Bank of England - a brit jegybank - forrásaihoz, emellett tartanak a hitelminősítők reakcióitól is.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.