brusszel


Monetáris transzferekkel a kötvényfelvásárlás helyett

Figyelő Online - Sárvári Balázs
2014.09.16  17:59   
mail
nyomtatás
Ha a háztartások még mindig nem költenek eleget, akkor miért nem ad egyszerűen pénzt nekik a Fed? Pontosan ez a javaslata két amerikai közgazdásznak, akik tabudöntő programjukkal azt javasolják, hogy a központi bank egyszerűen postázzon pénzt mindenkinek és hagyjon föl a kötvényvásárlással. Unortodox megoldásuk sokkoló, ám elviekben működőképes - derül ki Dylan Matthews cikkéből a Vox-on.
A Fed elmúlt hat éve arról szólt, miként veheti rá az amerikaiakat, hogy többet és többet költsenek. Először megvágták a kamatokat, amivel ösztönözték a hitelfelvételt, majd kötvényvásárlásba kezdtek trilliós nagyságrendben. Bár mindez segítette a gazdasági növekedést, mégsem volt elegendő a gyors és fenntartható fellendüléshez.

A Fed pénznyomtatása lényegében azt jelentette, hogy dollár trilliókért vásárolt föl kötvényeket 3 hullámban (quantitative easing; QE), ám ez az út a gazdaság serkentésére meglehetősen körülményes a sok áttétel miatt. Az így csökkentett kamatok ugyanis egyszerűen nem ösztönzik a kiadások növekedését. Mark Blyth politikai gazdaságtani szakértő és Eric Lonergan hedge fund menedzser ezért érvel amellett, hogy inkább közvetlenül a polgárokhoz kellene eljuttatni a pénzt, ami így megjelenhetne a piaci keresletben (programjukat a Foreign Affairs legfrissebb számában fogalmazták meg). Az is elképzelhető, hogy mindenkinek ugyanannyit folyósítsanak, és az is, hogy a tehetősebbek arányaiban kevesebbet kapnának.

A közgazdasági elméletben hosszú története van már a helikopterről való pénzszórásnak. Olyan korszakos tudósok is pártolták ezt a laikusok számára őrültségnek hangzó ötletet, mint John Maynard Keynes, vagy Milton Friedman, de még eltökéltebbnek tűnt Ben Bernanke, a Fed korábbi vezetője.

Kevesebb pénznyomtatás, több transzfer - ez a jelszava az új modellnek. Mivel a transzferek általában az adópolitikához kapcsolódnak, ezért elsősorban fiskális kérdésként tekintenek rá a közgazdászok, de éppígy lehetne a monetáris politikához is sorolni. Ezzel egy sokkal gyorsabb, közvetlenebb és így hatékonyabb megoldási lehetőséget kapna az állam. Lényegében a döntésekhez nem kellene több, mint egy konferenciatelefon, ahelyett, hogy a törvényhozás hosszú procedúráján kéne egy ötletnek keresztülmennie.

A helikopteres pénzszórás igazságosabb technika, mint a konvencionális monetáris politika, ugyanis utóbbi szükségszerűen módosítja a hitelezők és hitelfelvevők közti egyensúlyt, előbbiek javára. Ezt a diszkriminációt mindenképp meg kell szüntetni - állítja Lonergan. Ha már valakiket kedvezőbb helyzetbe hoz a központi bank, azoknak a szegényebb rétegekből kell kikerülniük.

A kritikusok fő érvei leginkább az eszköztárhoz kapcsolódnak. Scott Sumner szerint a Fednek nincs szüksége újabb jogosítványokra, elég lett volna már a válság előtt váltania és a nominális GDP-t kitűzni elsődleges célnak - ezzel valószínűen az egész válságot megelőzhette volna. Miles Kimball michigani közgazdász azt javasolja a Fednek, hogy alkalmazzon elektronikus pénzt - ebben az esetben meghatározhatna negatív kamatokat is. Laurence Ball az inflációs cél 2-ről 4 százalékra való emelését tartja kívánatosnak.

Dylan Matthews adószakértő, főként az amerikai gazdaságpolitikáról, költségvetési kérdésekről ír. A The Washington Post Wonkblogjának szerzője.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200