A CEZ atomenergia-kockázatok nélkül venné meg a szlovák energiaszolgáltatót
Figyelő Online
2014.09.26 12:27
A cseh CEZ energiaszolgáltató kész megvásárolni a Slovenske Elektrarne energiaipari vállalat többségi részesedését az Eneltől, ha a szlovák kormány felvállalja az atomenergia-fejlesztési beruházások kockázatait - számolt be pénteken a cseh Hospodarske Noviny napilap.
A lap Daniel Benest, a CEZ vezérigazgatóját idézve megszellőztette egyúttal azt is, hogy a CEZ a lengyel Energa áramszolgáltató vállalat többségi tulajdonrészének megvásárlása iránt is érdeklődik.
A CEZ szóvivője Ladislav Kriz megerősítette a Slovenske Elektrarne megvásárlásának feltételeire tett vezérigazgatói nyilatkozatot. "A kockázatot meg kell osztani a potenciális vásárló, a horvát kormány és az Enel között" - fogalmazott. A Slovenske Elektrarne jelenleg 3,8 milliárd eurós beruházással két blokkal bővíti a Mohi (Mochovce) atomerőművet. A CEZ augusztus végén jelentette be, hogy kész tárgyalásokba bocsátkozni a Slovenske Elektrarne többségi, 66 százalékos részesedésének megvásárlásáról az olasz Enel energiaipari konszerntől. A szlovák állam 34 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik a Slovenske Elektrarne vállalatban és szintén szándékában áll megemelni részesedését.
A CEZ vezérigazgatója és a szlovák gazdasági miniszter a héten személyes találkozón egyeztetett az ügyben - erősítette meg Ladislav Kriz.A CEZ szóvivője a lengyel Energa többségi részesedésének a megvásárlását is a lehetőségek egyikeként említette meg, hozzátéve, hogy a két akvizícióra egy időben valószínűleg nem kerülhet sor.
A lengyel kincstárat, az Energa többségi tulajdonosát a Hospodarske Noviny nem tudta megszólaltatni az ügyben. Lengyelország az Energa 34,2 százalékos részesedését decemberben vitte tőzsdére 2,4 milliárd zloty kibocsátás keretében.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.