brusszel


Navracsics nem ment át, más területet kell neki keresni

Figyelő Online
2014.10.07  09:57   
mail
nyomtatás
Az Európai Parlament (EP) kulturális és oktatási bizottsága szerint Navracsics Tibor alkalmas EU-biztosnak, de a testület nem támogatja, hogy a kultúra, az oktatásügy, az ifjúságpolitika és az uniós polgárság portfólióját kapja meg a magyar jelölt - közölték a szakbizottság hétfői brüsszeli ülése után.
Az ülésen részt vevő Molnár Csaba, a DK EP-képviselője újságíróknak elmondta, a testület kétszer szavazott. Először 15 igen vokssal, 10 ellenében, 2 tartózkodás mellett megszavazták, hogy Navracsics alkalmas EU-biztosnak. A második szavazás arról szólt, hogy a Jean-Claude Juncker leendő bizottsági elnök által összeállított tárcát megkaphatja-e a magyar jelölt. Itt 14 volt a nemleges és 12 az igenlő szavazatok száma, 1 tartózkodás mellett.

Bocskor Andrea fideszes EP-képviselő azt mondta az ülés után újságíróknak, most Juncker megítélésén múlik, hogy miként lehet továbblépni, vagyis hogy a portfólió eredeti felelősségi területeinek egy részét elveszik-e vagy teljesen már tárcát kínálnak a magyar biztosjelöltnek.

Szerinte Navracsics Tibornak "nem a szakmai teljesítményét értékelték" a szavazáskor. "Nagyon sok kritika politikai jellegű volt az Orbán-kormánnyal és Magyarországgal szemben, és nem a biztos felkészültségével volt kapcsolatos" - tette hozzá a kárpátaljai EP-képviselő, a kulturális és oktatási bizottság tagja.

Akik nemmel szavaztak - tette hozzá -, azok többnyire azt kritizálták, hogy nem hiteles számukra az európai elkötelezettsége, nem olyan a politikai háttere, amilyet ők el tudnak fogadni egy biztossal szemben.

Molnár Csaba úgy kommentálta az EP-szakbizottsági döntést, hogy "Navracsics Tibor, ahhoz, hogy meg tudja szerezni a hőn áhított európai bizottsági pozícióját, háromszor tagadta meg most az írásbeli kérdések ügyében mesterét, Orbán Viktort". A DK-s politikus szerint a magyar jelölt megtagadta az Orbán-kormány oktatáspolitikáját és médiareformját, valamint az általa is irányított bírósági reformot. "Csökkenti a hitelességét ennek a megtagadásnak az, hogy amikor pozícióban volt magyar miniszterként, akkor ezt nem tette meg" - jegyezte meg.



Elmondása szerint a szakbizottsági ülésen csak a jobbközép néppárti frakció állt ki teljes mellszélességgel Navracsics mellett.
Molnár Csaba szerint Juncker most vagy egészen más tárcát kínál a magyar jelöltnek, vagy szűkíti az eredetileg neki szánt portfóliót, vagy felkéri a magyar kormányt, hogy jelöljön új biztost. Molnár úgy véli, a legvalószínűbb az, hogy Juncker a tárcához eredetileg tartozó területek közül legalább az egyiket el fogja venni.

Szanyi Tibor, az EP szociáldemokrata frakciójában helyet foglaló magyar képviselői küldöttség vezetője úgy kommentálta a döntést, hogy bizottságnak bár nehezen, de sikerült elvonatkoztatnia az "orbáni gyalázattól", viszont a kijelölt biztosi posztra alkalmatlannak találta a magyar jelöltet. A szocialista EP-képviselő szerint a Junckernek minden ügyességére szüksége lesz, hiszen a posztok nagy részére már lezajlottak a meghallgatások, és a többség el is nyerte az illetékes bizottságok támogatását.

Az EP liberális frakciója közleményében csalódottságának adott hangot amiatt, hogy a szakbizottság igent mondott Navracsics biztosi alkalmasságára. Sophie in ‘t Veld holland liberális EP-képviselő szerint a magyar jelölt egyértelműen kudarcot vallott abban, hogy kimutassa európai elkötelezettségét. "Az Orbán-kormány tagjaként társfelelősséget viselt a demokrácia, a jogállamiság és az alapjogok módszeres aláásásáért" - jelentette ki.

Közleményében a Fidesz-KDNP EP-delegációja azt emelte ki, hogy "Navracsics Tibor meghallgatása az Európai Parlamentben egyértelmű siker volt", felkészültségét érdemben senki nem tudta megkérdőjelezni.

"A parlamenti szakbizottság baloldali többsége ugyanakkor módosítást javasolt a portfólió tartalmát illetően, ahogy ez várhatóan más biztosok esetében is bekövetkezik. A biztosi portfóliók részletes tartalmát illetően a bizottság elnökének kizárólagos hatáskörében van a döntés" - írták közleményükben a magyar néppárti EP-képviselők, akik az elmúlt hetek "pártpolitikai alapú és ideológiai jellegű támadásait is figyelembe véve különösen nagy sikernek" tartják, hogy Navracsics Tibort a szakbizottság "meggyőző többséggel" támogatta az EU-biztosi alkalmasságát illetően.

Az MTI brüsszeli tudósítója uniós forrásból úgy értesült: a kinevezési folyamat ismerői azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy a Navracsicsnak szánt tárcától elvonják az uniós polgárság felelősségi területét, és átadják azt Frans Timmermansnak, az Európai Bizottság leendő első alelnökének. Ebben az esetben a magyar biztos a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért lehetne felelős.

Az Európai Parlamentnek és bizottságainak nem áll módjában, hogy egy-egy biztos kinevezését megvétózza, a plenáris ülés arról szavaz, hogy támogatja-e az egész biztosi kollégium kinevezését.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.