Hétfőn nevezik meg a közgazdasági Nobel-díj nyertesét
Figyelő Online
2014.10.12 16:12
A Thomson Reuters elemzése szerint akárcsak 2013-ban, idén is többen, megosztva kaphatják a közgazdasági Nobel-díjat.
A Reuters előzetese szerint Philippe M. Aghion a Harvard egyetem professzora és Peter W. Howitt a Brown egyetem professzora lehet az egyik nyerő páros, a Joseph Schumpeter által kigondolt növekedési elmélethez tett hozzájárulásaikért.
Az esélyesek között vannak a New York-i egyetem professzorai, William J. Baumol és Israel M. Kirzner, akiket a vállalkozói magatartásról készült kutatásaikért jutalmazhatnak meg.
A brit The Guardian napilap őket tartja a legesélyesebbnek, és a Forbes magazin honlapján is megjelent egy véleménycikk, amelyben őket méltatják.
A Reuters harmadik helyen Mark S. Granovetter nevét említi, aki egyedül nyerhetne. A Stanford egyetem professzora a közgazdasági szociológia területén végzett úttörő kutatásokat. Előző évben három amerikai közgazdásznak, Eugene Famának, Lars Peter Hansennek és Robert Shillernek ítélték oda a 2013. évi közgazdasági Nobel-emlékdíjat.
A díjat azokért az empirikus kutatásokért kapták, amelyekkel egymástól függetlenül azt vizsgálták, hogyan lehet több évre előrejelezni a részvény- és kötvénypiaci árak változását.
Eugene Fama az 1960-as évek elején bemutatta, hogy rövid távon szinte lehetetlen megjósolni a részvényárfolyamok alakulását. Lars Peter Hansen kidolgozott egy olyan statisztikai módszert, amellyel tesztelni lehet az eszközárak változásáról szóló elméleteket.
Robert Shiller pedig közreműködött a gazdasági szereplők által szorosan figyelt amerikai lakásárak mérőszámának kidolgozásában.
A közgazdasági Nobel-díjat 1968-ban, fennállásának 300. évfordulója alkalmából alapította a svéd központi bank, elnevezése hivatalosan: a Svéd Királyi Bank Alfred Nobel Közgazdaságtudományi Emlékdíja.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.