A német és a francia gazdasági miniszter felkért egy-egy neves német, illetve francia közgazdászt, hogy dolgozzanak ki közös javaslatokat olyan intézkedésekre, amelyek révén nagyobb növekedésre serkenthetik az eurózóna két legnagyobb gazdaságát - közölte a német gazdasági minisztérium hétfőn.
Sigmar Gabriel és Emmanuel Macron levélben kérte fel Jean Pisary-Ferryt és Henrik Enderleint, hogy november közepére állítsák össze a mindkét ország tartós gazdasági növekedését elősegítő konkrét javaslataikat tartalmazó jelentést.
Jean Pisary-Ferry évekig a brüsszeli székhelyű Bruegel kutatóintézet elnöke volt, jelenleg a francia kormány egyik tanácsadó intézetének vezetője. Henrik Enderlein, aki Franciaországban is tanult, az idén alapított Jacques Delors intézet vezetője, emellett a Hertie School of Governance nevű berlini egyetem tanára.
A miniszterek azt kérték tőlük, hogy vázoljanak fel olyan közös francia-német kezdeményezéseket, amelyek segítségével erősíteni tudják a versenyképességet, a szerkezeti összetartást, az integrációt és az európai gazdasági növekedést.
Levelében a két miniszter rámutatott, hogy Európa gazdasági fellendülése elmarad a többi fejlett országétól, és fennáll a veszélye annak, hogy a lanyha növekedés, a túl alacsony infláció, a súlyos államadósság és a magas munkanélküliség miatt elvész egy évtized.
"Mint Európa két legnagyobb gazdaságának, Németországnak és Franciaországnak különös felelőssége és kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy biztosítsák a gyors fellendülést, valamint az erős és fenntartható növekedést a jövőben" - írta Sigmar Gabriel és Emmanuel Macron.
A Reutersnek két névtelenül nyilatkozó szakértő úgy vélte, hogy a miniszterek a két neves közgazdász felkérésével valószínűleg enyhíteni próbálják az országaik között kibontakozó szóháborút, amelynek keretében német tisztségviselők többször is kiselőadásokat tartottak Franciaországnak az ütőképesebb gazdasági reformok szükségességéről.
Franciaország október elején jelentette be, hogy nem csökkenti államháztartási hiányát a GDP-arányos 3 százalék alá 2017-ig. Ez az időpont négy évvel későbbi az eredetileg tervezetthez képest, és összecsapást ígér az Európai Bizottsággal is.
Németországra ugyancsak bírálatok özöne zúdul amiatt, hogy nem tud szabadulni a jövőre kiegyensúlyozottnak tervezett költségvetés ambiciózus céljától, dacára a német és az európai gazdaság gyengülésének.
Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter heves bírálatok kereszttüzébe került a múlt hét végén Washingtonban a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank őszi közgyűlésén, mert nem hajlandó fontolóra venni, hogy több állami pénzt fordítsanak befektetésekre a gazdaság növekedését elősegítendő.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.