brusszel


Brutálisan drága út épül Magyarországon

Figyelő Online - Bucsky Péter
2014.10.16  14:23   
mail
nyomtatás
Kilométerenként 4,5 milliárd forintért épül egy sokakat bosszantó út Siófokon. Az acélhíd szerkezetét a Közgép építheti.
Hazánk legforgalmasabb vasúti szakasza a Szolnok-Szajol közti két sínpár, amin egy Tisza-híd és számos ártéri műtárgy található. A 6,4 km-es szakaszt 20,6 milliárd forintért építik át úgy, hogy több emelet magas töltések vannak, továbbá a Tiszán, árterén és a Zagyván átívelő acélhidak. Így is 3,2 milliárd forintból jön ki egy kilométer nem úgy, mint a 430 méteres siófoki tehermentesítő út esetében. A kivitelezést 1,95 milliárdért nyerte el a Közgép - ami egyébként az említett vasúti projekten is dolgozik. Ha minden előkészítő munkától eltekintünk, akkor ez 4,5 milliárd forintos egységárat jelent, ami valószínűleg a valaha volt legdrágább magyar útépítés. Az M0-s és M1-es autópályák csomópontjának kétszer három sávosra bővítését, az elkerülő út M7 és M1 közti háromsávos bővítésével, számos új felüljáróval is, 2,7 km úttal jelenleg 6 milliárd forintért végzi a Betonútépítő. Ez azonban hazánk egyik legforgalmasabb útszakasza, így még érhető, miért kell ekkora költségekbe vernie magát az államnak. Felfoghatatlan viszont, hogy milyen nemzetgazdasági érdek fűződik a Balatonkiliti üdülő övezetét néhány perccel az M7-es sztrádához közelebb kapcsoló úthoz.

28 EZER FORINT ÚTDÍJ
A város honlapja szerint az út létrejöttével a városközpont nyári forgalma sokat javulhat, ráadásul az új út kialakításával Siófok déli városrésze és a Kilitiben található bevásárlóközpontok közvetlen összeköttetése is megteremtődne. Ha az új út kényelméért minden erre járónak meg kellene fizetni az út árát, biztosan kerülnének. Egy egyszerű számítással, az út bekerülési értékét 30 évre és az év minden napjára leosztva azt kapjuk, hogy 183 ezer forint a nap díj. A részletes megvalósíthatósági tanulmány szerint az új utat napi 6,5 ezren használnák, ami azt jelenti, hogy 28 ezer forint lenne az útdíj. Mindenesetre a tanulmány készítői levezették, hogy ez egy megtérülő beruházás, az utazási idő, a szén-dioxid kibocsátás és a környezeti terhelés csökkenésének köszönhetően.

Ráadásul ennél a számításnál csak 2 milliárd forint költséget vettünk figyelembe, de a területszerzés, régészettervezés és a mérnöki feladatok konzervatívan becsülve is legalább 200 millió forintot emésztenek fel, és még a fenntartási költségeket is figyelmen kívül hagytuk, ami különösen egy híd esetében évtizedek alatt sok tíz, akár száz millió forintot is kitehetnek. A tanulmányban mindenesetre évi 30 millió forintot terveznek fenntartásra és üzemeletetésre. Csak a megvalósíthatósági tanulmányra és közbeszerzések lefolytatására 87 millió forintot költött uniós forrásból a siófoki önkormányzat.

További részletek a Figyelő legfrissebb számában!

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: KözgépSiófok

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.