brusszel


Drón a stadion felett

Mi történt a Szerbia - Albánia labdarúgó EB selejtezőn és utána?
Figyelő Online - Szekeres W. István
2014.10.15  12:02   frissítve: 2014.10.15 13:53
mail
nyomtatás
Tegnap este a 42. percben félbeszakadt a Szerbia-Albánia EB-selejtező mérkőzés Belgrádban, mert egy drón repült a stadionba, és egy Nagy-Albánia zászlót engedett a játéktér fölé. A szerbek egyik játékosa elkapta a zászlót, tőle az albán válogatott játékosai megkísérelték azt megszerezni. Ekkor a közönség soraiból is többen befutottak a pályára, a bíró pedig lefújta a mérkőzést.
A mérkőzést korábban is rendkívül kockázatosnak ítélték, ezért nem is engedélyezték albán szurkolók jelenlétét a Partizan stadionban. A belgrádi repülőtéren 45 albán szurkolót tartóztatott fel a szerb rendőrség. Ezzel együtt albán és koszovói szurkolók nagy számban posztoltak magukról szelfiket a közösségi oldalakon a stadionból, köztük Albert „Tigris" Kastrati, a futballhuligán körökben ismert koszovói főszurkoló. A feketepiacon 100-200 euróért árulták a belépőket.

A mérközés előtt Ivica Dačić szerb külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy EU diplomaták arra igyekeztek őt rábeszélni, hogy engedjék be az albán szurkolókat is a meccsre.

A mérkőzés lefújását követően a stadionban a szerb szurkolók Aleksandar Vučić szerb miniszterelnököt szidták, hazaárulónak nevezve őt. Egy szurkoló a szerb köztévé éppen adásban lévő kamerája elé is bejutott, és a kamerába mondta el véleményét a Koszovóval Brüsszelben kiegyező szerb kormányról.

A szerb és albán közösségi médiát elárasztották az esetet kommentáló politikai bejegyzések. A közösségi médiában az albánok szerte a világon óriási „győzelemként" ünneplik az akciót.

Az este folyamán Belgrádban és Tiranában is utcai megmozdulásokra került sor, az albán fővárosban a vörös-fekete albán színeket viselő tüntetők bekerítették a szerb nagykövetséget - a rendőrségnek kellett közbelépnie. A koszovói fővárosban, Pristinában autós felvonulást tartottak a helyi albánok. Egy résztvevő elmondta, azt ünneplik, hogy Szerbiát - szerintük - szigorúan meg fogja büntetni az UEFA. 

Eközben az észak-koszovói Mitrovica városában a nemzetközi rendőrségnek sokkoló gránátokat kellett bevetnie, hogy a megosztott város albán és szerb részét elválasztó híd lábánál gyülekező albánokat feloszlassa. Este 11 felé nagyobb albán csoportok gyűltek össze, az albán zászlót lobogtatva, és - többek között - az „Öld a szerbet" című harci dalt énekelve, és arra készülve, hogy átkelnek a hídon. A híd túloldalán a szerbek gyülekeztek kisebb számban, ők szerb hazafias dalokat énekeltek. A hidat (és a mellette lévő másik két hidat) a rendőrség lezárta.

A város szerb részén a feszültség idején akadozott a mobilszolgáltatás.

A szerb hadsereg 1999-es kivonulása óta állandó a feszültség a város két részében élő albánok és szerbek között. Idén júniusban nem a rendőrség, hanem egyenesen a KFOR békefenntartóinak elit alakulatai oszlattak fel egy hasonló csoportosulást.

Bécs 16. kerületében, a főleg ex-jugoszláv vendégmunkások által lakott Balkanmeile körzetében egy szerb tulajdonú kávézót dobáltak meg helyi albánok, egyebek mellett Molotov-koktélokkal is. A támadás hírére körülbelül 200 szerb is megjelent a helyszínen. Az osztrák rendőrség végül megakadályozta a súlyosabb összecsapást. 

Az első híradások szerint a szerb rendőrség letartóztatta a drón irányítóját - Olsi Ramát, az albán miniszterelnök, Edi Rama testvérét, aki állítólag a stadionban a VIP-páholyból vezérelte a drónt. Az amerikai állampolgárságú, korábban egy rákkutató intézetben dolgozó Rama az éjszaka folyamán megérkezett Tiranába, és cáfolta, hogy köze lenne a drónhoz, illetve hogy a rendőrség meggyanúsította volna.

A drón által leengedett zászló önmagában is diplomáciai botrány: azon Nagy-Albánia térképe, és két albán nacionalista, Isa Boletini (híres gerilla harcos) és Ismail Qemali (a független Albánia első miniszterelnöke) portréja volt látható. Nagy-Albánia a térség albánjait egyesítő anyaállam lenne, a mai Albánia és Koszovó területén kívül Macedónia és Montenegró fele is oda tartozna (beleértve a két fővárost, Szkopjét és Podgoricát), továbbá Görögország északnyugati része és egy nagyobb terület Dél-Szerbiából, beleértve a Szandzsákot is. Ami a nacionalista hősöket illeti, Boletini egyik híres idézete, miszerint „tavaszra szerbek csontjával fogja bevetni Koszovót," nagyjából mindent elmond arról, miért kerülhetett fel a zászlóra.

A sorsolások véletlenjének köszönhetően egészen 1967 óta nem játszott egymással az albán és a szerb (korábban jugoszláv) válogatott. A mai albán válogatott játékosainak többsége koszovói születésű.

Az események csak egy héttel előzték meg Edi Rama albán kormányfő október 22-re tervezett belgrádi látogatását. Hatvannyolc éve ez lenne az első albán miniszterelnöki látogatás Szerbiában, aminek bejelentésekor még javuló albán-szerb kapcsolatokról beszéltek az illetékesek.


Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.