brusszel


Rengeteg pénzt költöttek Putyinék a rubel védelmére

Figyelő Online
2014.10.17  11:18   
mail
nyomtatás
Az orosz központi bank mintegy 13 milliárd dollárt költött a rubel védelmére október eleje óta.
A jegybank pénteken azt közölte, hogy csak szerdán 1,768 milliárd dollárt, október első napjától számítva összesen 12,95 milliárd dollárt fordított a rubel megerősítésére. A jegybank rendre két munkanappal később hozza nyilvánosságra az intervencióra vonatkozó adatokat.

A jelentős dolláreladásnak azonban nincs eredménye, a rubel árfolyama folyamatosan csökken a főbb devizákhoz képest. A jegybank a hónap eleji 35,40-44,40 rubelről péntekre már 37,25-46,25 rubelre tolta ki az euróból és dollárból álló valutakosár alsó és felső küszöbét. Az év elején 33,10-40,10-es sávban jegyezték a rubelt a devizakosárral szemben.

A jegybank október eleje óta összesen 37-szer hajtott végre intervenciót.

A rubelgyengülés oka részben a nyersolaj árának csökkenése. Oroszország költségvetési bevételeinek fele az olaj- és gázeladásokból származik, így ha az olajár egy dollárral csökken, az 1,7 milliárd dollár kiesést okoz Moszkvának éves szinten. Az idei költségvetés összeállításakor éves átlagban hordónként 93 dolláros árral számoltak az Ural típusú olaj esetében.

Az Ural ára péntek délelőtt 83 dollár körüli szinten állt.Gyengíti a rubelt többek között még az is, hogy a negyedik negyedévben jelentős, csaknem 50 milliárd dollárnyi külföldi adósságot kell rendezniük az orosz cégeknek, amelyek nem tudják azt zsebből kifizetni, a külföldi pénzforrások viszont gyakorlatilag elérhetetlenné váltak a nyugti szankciók miatt.

Az orosz jegybank arany- és devizatartaléka 454,7 milliárd dollár volt október elején, a negyedik legnagyobb a világon, bár jelentősen apadt a múlt év végi 509,6 milliárd dollárról.Oroszország arany- és devizatartaléka tavaly novemberben kezdett csökkenni, akkor 524,3 milliárd dollárt tett ki, azóta 69,6 milliárd dollárral zsugorodott.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Trump harca

Egyelőre nem sok sikert könyvelt el a tabudöntögető új amerikai elnök, ami a gazdaságélénkítési tervére is árnyékot vet.

Mankó a hitelzűrzavarban

Fogyasztóbarát bankkölcsön

Bankból a katedrára

Rekordszámú gyereket sikerült elérni az idén a pénzügyi tudatosságra nevelő programmal.

A nagy meglepetés

Lakossági állampapír-vásárlás

top200