Garantiqa: növelni kellene a vállalatoknak adott hitelgaranciák GDP-hez mért arányát
Figyelő Online
2014.10.25 09:20
Növelni kellene a vállalatoknak adott hitelgaranciák GDP-hez mért arányát Magyarországon is a fejlett ázsiai és nyugat-európai országok gyakorlatához hasonló mértékre - mondta Urbán Zoltán, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek szombaton.
Kifejtette: a múlt héten Törökországban, a világ garanciaszervezeteinek éves közgyűlésén is megvizsgálták az egyes államok esetében a garancianyújtás helyzetét. Megállapították, hogy az ázsiai fejlett államokban, Japánban és Dél-Koreában a garanciavállalások GDP-hez mért aránya jelentős szintet, 6-7 százalékot ér el.Megjegyezte: az OECD hivatalos kimutatásai szerint Magyarországon jelenleg ez az arány 1,4 százalék. Magyarország a garanciák GDP-hez mért arányát tekintve világviszonylatban a 6. helyen, míg Európában az előkelő harmadik helyen áll, az országot csak Portugália és Olaszország előzi meg az Európai Unióban.
Urbán Zoltán szerint a mérték esetleges növeléséhez szükség lenne a jogszabályok változtatására is, amit a gazdasági kormányzattal együtt vizsgálnának meg. Példaként hozta, hogy a magyar szabályozás szerint a Garantiqa fedezet nélkül nem adhat garanciát, míg Dél-Koreában és Japánban a kis- és középvállalkozásoktól (kkv-k) bizonyos összeghatár alatt, jellemzően a mikrovállalkozásoktól nem kérnek fedezetet kezesség-nyújtáskor, ennek ellenére a bukási ráta csupán 2 százalék körüli.
A Garantiqa Zrt.-nél ez a mutató 2013-ban 5,97 százalék volt, ami szintén nagyon jónak mondható, ez is bizonyítja, hogy az állam számára az egyik leghatékonyabb eszköz a gazdaság élénkítésére és a kkv-szektor támogatására a hitelgarancia nyújtása - tette hozzá. Urbán Zoltán, aki egyúttal 2010 óta az Európai Beruházási Bank (EIB) igazgatósának tagja, elmondta: az Európai Beruházási Bank is kiemelt célnak nyilvánította a kis- és középvállalkozásoknak (kkv), valamint a mikrovállalkozásoknak adott hitelek és kezességvállalások bővítését. Kifejtette: tavaly 49 százalékkal nőtt az EIB által a kkv-knak adott hitelek és garanciák állománya, 2012-ben 14,7 milliárd eurót, 2013-ban már 21,9 milliárd eurót tettek ki az EIB által biztosított finanszírozási formák. Az EIB idén augusztus végéig mintegy 10 milliárd euró hitel- és garanciaprogramot biztosított a kkv-nak és a mikrovállalkozásoknak.
Az EIB programjaiban a kkv-knak adott hitelek átlagos nagysága 100 000 euró (több mint 30 millió forint), az átlagos futamidő mintegy 6 év. A hazai piacon a garanciaállomány jelentős növekedését eredményezheti, hogy a Garantiqa a kezesség-vállalási kérelmek esetében bevezette az elektronikus ügyintézést, így a nap 24 órájában be lehet adni a garanciacéghez az e-kérelmeket - mondta a vezérigazgató.
A Garantiqa idén május 31-től fogadja a garanciákra vonatkozó kérelmeket az interneten keresztül, a teszteléseket követően október eleje óta több bank már használja is az új rendszert. Az e-kérelem beadására vonatkozó első visszajelzések pozitívak, ha a társaság valamennyi banki partnere átáll az elektronikus ügyintézésre, akkor a Garantiqa kezességvállalásainak több mint 90 százalékát intézik majd elektronikusan.
A vezérigazgató elmondta: a jegybank növekedési hitelprogramjába is egyre jobban be kívánnak kapcsolódni, ezt is segíti majd a kezességre szóló kérelmek elektronikus intézése. A Garantiqa a hazai kezességvállalási piacon 74,5 százalékos részesedéssel rendelkezik, 2013-ban 280,6 milliárd forint új kezességet vállalt, a cég teljes garancia-portfóliója 33 ezer szerződés keretében 332,3 milliárd forintot tett ki az elmúlt évben.
A Garantiqát 1992-ben a magyar állam, a legjelentősebb hazai kereskedelmi bankok, takarékszövetkezetek, és néhány vállalkozói érdekképviseleti szövetség alapította. Napjainkban a társaság részvényeinek 30,7 százaléka a kormány, 46,84 százaléka a Magyar Fejlesztési Bank Zrt, 22,46 százaléka pedig 20 magyarországi pénzintézet tulajdonában van. A kormány tulajdonosi jogait is az MFB Zrt. gyakorolja.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.