brusszel


Katalónia nem nyugszik, függetlenedne Spanyolországtól

Figyelő Online
2014.11.03  12:34   
mail
nyomtatás
A spanyol kormány pénteken újabb jogi eljárást kezdeményezett a katalán régió szimbolikus függetlenségi népszavazásának terve ellen. A régió vezetői azonnal közölték, hogy megteszik jogi ellenlépéseiket.
A két bejelentés alig egy héttel a november 9-ére tervezett szavazás előtt született és jelentősen fokozták az észak-keleti térség függetlenségi törekvései kapcsán kialakult, feszült szembenállást.

A konzervatív nemzeti kormány közölte: felülvizsgálati kérelmet nyújt be az alkotmánybírósághoz. A kérelem tárgya az a nem kötelező népszavazás, amelynek tárgya, hogy Katalónia elszakadjon-e Spanyolország többi részétől.

A kormány arra már rákényszerítette Artur Mas katalán elnököt, hogy mondjon le korábbi tervéről, miszerint hivatalos népszavazást kell tartani. A kormány az új eljárás indításával azt állítja, hogy a módosított terv is jogellenes.

Mas visszautasította a kormány legutóbbi felhívását, azt állítva, hogy „az már átlépte a megvalósíthatóság és az ésszerűtlenség közötti határt". Hozzátett: tovább dolgozik a szavazás lebonyolításán, szerinte ugyanis a központi kormány visszaél hatalmával és a joggal.

Mas egyfajta hivatalos, nem - kötelező népszavazás megtartását tervezte, később azonban visszakozott és egy főleg önkéntesek által szervezett, jelképes szavazást ajánlott helyette.

Azt állította, hogy a módosított terv jogszerű és arra hívta fel a katalánokat, hogy szavazzanak november 9-én és „adjanak egy komoly leckét demokráciából és kulturált viselkedésből."

„Fel fogjuk kérni jogi tanácsadóinkat, elemezzék ki, hogy a hatalommal való visszaélés miatt milyen jogi lépés tehetünk a spanyol kormány ellen" - mondta.

Egyre nagyobb önállóságot követeltek

A sajátos nyelvükre és kultúrájukra büszke katalánok az elmúlt években folyamatosan nagyobb fokú autonómiát követeltek. A 7,5 millió lakosú térség a spanyol gazdaság közel ötödét képviseli. Egy, a legnagyobb példányszámú újságban, az El Pais - ban szerdán közölt közvélemén-kutatás adatai szerint a katalánok 49 százaléka módosított eljárásrendű szavazás ellen van és csak 44 százalék támogatja azt.

A szavazás kezdeményezése a mérsékelt jobbközép nacionalista Mas elnököt nehéz helyzetbe hozta, politikai bizonytalanságot keltve a térségben. A többi katalán párt azt követeli, hogy ha Mas elnök nem tudja megvalósítani a tervezett népszavazást, tartsanak rendkívüli regionális választásokat.

A Katalán Köztársasági Baloldal, amely támogatja Mas csoportját (CiU) a térségi parlamentben, úgy nyilatkozott, hogy a katalánoknak egyoldalúan ki kell kiáltaniuk függetlenségüket, ha a pártok körében egy, ezt támogató többség kialakítható.
Rajoy élesen ellenezte Katalónia kiválását Spanyolországból és fogadkozott, hogy megőrzi a gazdasági válságból éppen kilábaló ország egységét.

Azt mondta, készen áll a szembenállást rendező megbeszélésre, de kizárólag szigorúan jogszerű keretek között.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.