brusszel


Fordulat a kitiltási botrányban: Orbán lépésére várnak

Figyelő Online
2014.11.05  09:59   frissítve: 2014.11.05 13:10
mail
nyomtatás
Az Együtt-PM arra szólítja fel a miniszterelnököt, hogy haladéktalanul váltsa le Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) "beutazási botrányban" érintett vezetőit.
13:11 - DK: Orbán Viktor mentse fel Vida Ildikót!
A Demokratikus Koalíció (DK) azt követeli Orbán Viktor miniszterelnöktől, hogy mentse fel Vida Ildikót, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökét állásából a beutazási tilalom ügyében való érintettsége miatt.

A NAV vezetője a Magyar Nemzet szerdai számában megjelent interjúban mondta el, hogy azok között van - a NAV több más munkatársa mellett -, akiknek beutazását az Egyesült Államokba az amerikai nagykövetség nemkívánatosnak minősítette.

Vadai Ágnes, a DK politikusa, országgyűlési képviselő szerdai, MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, Vida Ildikó lebuktatta a fél kormányt, amikor azt mondta, egy valakit tájékoztatott a kitiltásáról. "Vagy Orbán Viktor vagy Varga Mihály vagy Szijjártó Péter vagy Lázár János hazudott, amikor azt mondta, semmilyen információja nincs a kitiltásról" - fogalmazott a politikus.

Jelezte, hogy a DK írásbeli kérdéssel fordul Varga Mihályhoz, Szijjártó Péterhez, Lázár János és Orbán Viktorhoz, hogy melyikük tudott Vida Ildikó kitiltásáról. Felhívta a figyelmet arra is, hogy André Goodfriend, az Egyesült Államok ideiglenes ügyvivője korábban bejelentette: a magyar kormány kapott olyan információt, amely alapján, ha akart volna, el tudott volna járni. Ennek alapján a DK felszólította Orbán Viktort és Polt Pétert arra, hogy azonnal indítsanak eljárást az ügyben.

Vida Ildikó a napilapnak nyilatkozva azt mondta, az Egyesült Államok döntéséről levélben értesítették, amelyben nem írtak konkrét ügyet, csak egy elnöki nyilatkozatra hivatkoztak, amelyikben van egy passzus, hogy felfüggeszthetik a belépési jogát annak, aki korrupcióban érintett vagy abból hasznot húz. Vida Ildikó hangsúlyozta: semmilyen korrupciós ügynek nem volt és nem részese.

13:06 - Az amerikai ügyvivőt is meghallgatná a nemzetbiztonsági bizottság
Az Egyesült Államok budapesti ügyvivőjét, André Goodfriend-et is meghallgatná az Egyesült Államok által elrendelt magyar állampolgárokat érintő beutazási tilalom ügyében az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága - mondta Németh Szilárd, a bizottság fideszes alelnöke a szerdai bizottsági ülés után újságíróknak.

Hozzátette: a kormánypárti javaslat nyomán Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke a diplomáciai protokoll szerint felkeresi az ügyvivőt, s a tervek szerint meghívja jövő heti bizottsági ülésre.

A nemzetbiztonsági bizottság szerdai zárt ülésén az Egyesült Államokból való kitiltások ügyében Tasnádi László, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, a Nemzeti Védelmi Szolgálat valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai tájékoztatták a testület tagjait.

A bizottsági ülésre Vida Ildikót, a NAV elnökét is meghívták, ő azonban nem jelent meg. Varga Árpád, a NAV elnökhelyettese a bizottsági ülésről távozva nem kívánt nyilatkozni a, annyit közölt: ő nincs rajta az Egyesült Államokból kitiltottak listáján.

12:25 - Varga azt állítja, csak tegnap értesítették

A nemzetgazdasági miniszter egy szerdai budapesti rendezvényen azt mondta az újságíróknak, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke előző nap tájékoztatta őt az ellene elrendelt amerikai beutazási tilalomról.

Az újságírók feltették a kérdést Varga Mihálynak, utasította-e Vida Ildikót, hogy menjen be az amerikai nagykövetségre és tájékozódjon az esetleges ellene szóló bizonyítékokról. Ez Vidai Ildikó ügye - mondta a miniszter, közölve: azt tanácsolta neki, hogy ebben az ügyben nem szabad a nyilvánosságot kerülnie.

A nemzetgazdasági miniszter hozzátette: ha Vida Ildikó úgy gondolja, hogy az amerikai nagykövetségen hozzájuthat konkrét információkhoz, akkor határozottan fogja kérni, menjen be, és nézze meg azokat.

Varga Mihály hangsúlyozta: csodálkozik, hogy az amerikai hatóság nem osztotta meg információit. Közölte: megkönnyítené a munkájukat, ha az amerikaiak megtennék ezt. Most lebeg egy vád, amelynek senki nem tudja, mi a pontos tartalma - mondta a politikus. Varga Mihály emlékeztetett: az amerikai cégek által felvetett áfacsalások ügyében vizsgálat folyik 2011 óta. Eddig nagyjából háromezer vizsgálat folyt le, nyolc ember előzetes letartóztatásban van.

12:18 -L. Simon: Vida Ildikó nevezze meg, kit tájékoztatott a kormányból

L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára szerdán újságírókkal közölte: azt kérik Vida Ildikótól, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökétől, hogy nevezze meg, a kormányban kinek jelezte, hogy azok között van, akik ellen beutazási tilalmat rendelt el az Egyesült Államok.

Hozza nyilvánosságra azt a levelet, amelyben erről a kormányt tájékoztatta! - szorgalmazta a fideszes képviselő, aki a parlament nemzetbiztonsági bizottságának ülésére tartott, miközben kérdezték a sajtó munkatársai.

A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára Orbán Viktor miniszterelnök múlt héten a Kossuth Rádióban elmondott szavait felidézve kiemelte, "a kormánynak semmilyen hivatalos tudása nincs arról, hogy az Egyesült Államok kiket tiltott ki". Hozzátette: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is többször kérte az amerikai ügyvivőt, hogy hozzák, nyilvánosságra az adatokat, segítve ezzel a magyar kormány munkáját.

L. Simon László leszögezte, a kormány nem tudott Vida Ildikó érintettségéről, hozzátette, ő maga soha nem találkozott, nem is beszélt a NAV elnökével. Azt mondta, örül neki, hogy Vida Ildikó elismerte az érintettségét, azt viszont, hogy hivatalosan miről tájékoztatta a kormányt vagy miről nem, nem tudja megmondani. Őt mint a Miniszterelnökség parlamenti államtitkárát Vida Ildikó nem tájékoztatta - közölte.

11:34 - NGM: továbbra is várják a konkrét amerikai információkat

Továbbra is várja a konkrét amerikai információkat a beutazási tilalom ügyében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), amelynek közlése szerint Varga Mihály tárcavezető tájékoztatást kapott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökétől az amerikai hatóságok személyét érintő intézkedéseiről még a szerdán megjelent nyilatkozata előtt.

Az NGM szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében az olvasható: mivel továbbra sem tudják, hogy az amerikai döntéshozók milyen konkrét ügy miatt korlátozták Vida Ildikó, NAV-elnök beutazását az Egyesült Államokba, a minisztérium várja azokat az amerikai információkat, ami alapján az adott ügyben is vizsgálatot tud indítani.

"Az NGM utasítására a NAV tovább folytatja azt a már korábban megkezdett vizsgálatot, amelyet a Bunge Zrt. bejelentése alapján az adóhivatal az ÁFA-visszaélések ügyében indított" - írták hozzátéve: mindent megtesznek az ügy alapos kivizsgálása érdekében.

10:50 - Vida Ildikó nem jelent meg a nemzetbiztonsági bizottság előtt

Vida Ildikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke nem, csak Varga Árpád elnökhelyettes és kollégái jelentek meg az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szerdai ülésén, amelyen az Egyesült Államok által hozott beutazási tilalom ügyét is tárgyalják.

A NAV elnökét azt követően hívták meg a bizottság ülésére, hogy neve felmerült azok között, akikkel szemben az amerikai hatóságok beutazási tilalmat rendeltek el. Vida Ildikó a Magyar Nemzet szerdai számában megjelent interjúban elismerte, hogy több kollégájával együtt az érintettek között van.

Vadai Ágnes független képviselő, a Demokratikus Koalíció alelnöke - aki a bizottságnak nem tagja - röviddel az ülés kezdete után újságíróknak azt mondta, a testület fideszes tagjai "kitiltották" az ülésről, nem járultak hozzá ahhoz, hogy részt vehessen a zárt tanácskozáson.

Hozzátette: kezdeményezni fogja, hogy hozzák nyilvánosságra az ülés azon részének jegyzőkönyvét, amelyen a NAV-elnök és munkatársainak kitiltási ügyét tárgyalták. Azt is kérni fogja, hogy az üggyel kapcsolatban keletkezett valamennyi dokumentációt, feljegyzést vagy bármilyen találkozóról szóló irományt hozzák nyilvánosságra.

A DK-s politikus felidézte a NAV-elnök Magyar Nemzetnek adott interjújára hivatkozva azt mondta, Vida Ildikó saját maga fogja vezetni azt a bizottságot, amely kivizsgálja, hogy milyen korrupciós ügyekben érintett. Vadai Ágnes szerint alapvetően rengeti meg az adózási morált, hogy a NAV elnöke és munkatársai ilyen ügybe keveredtek. Ezeket az ügyeket most már nem zárt ülésen, hanem a nyilvánosság előtt kell megtárgyalni, az adóhivatalnak ki kell állnia a nyilvánosság elé - foglalt állást.

Vadai Ágnes kiemelte, hogy Vida Ildikó a szerdai cikkben elismerte: egy kormánytagot értesített az ügyéről. Még a bizottsági ülés előtt mind ő, mind Szél Bernadett, a testület LMP-s tagja újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, az elmúlt hetekben a kormány tagadta, hogy tudnák kik ellen rendelt el az Egyesült Államok beutazási tilalmat.

Szél Bernadett szerint hazugságba keveredett a kormány. Vadai Ágnes pedig azt közölte, ha kell, írásbeli kérdéssel fordul a kormánytagokhoz, hogy kiderüljön ki hazudott. Vadai Ágnes és Szél Bernadett minis úgy vélte, Orbán Viktor miniszterelnök magyarázattal tartozik az ügyben.

Az Együtt-PM Vida lemondását követeli
A pártszövetség szerdai, az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írták: "fontos, de korántsem elegendő" Vida Ildikó NAV-elnök szerdán megjelent nyilatkozata, amelyben elismerte kitiltását, ugyanis a hivatal első embere azt is állította, hogy "a kormány tudott az ügyről". Az Együtt-PM szerint ez "felháborító", mivel ha tudtak erről a kormányban, a helyzet még rosszabb. Felszólították a kormányt is, hogy "valljon színt": ha tudtak Vida Ildikó és munkatársai kitiltásáról, miért "hazudták azt, nem tudják, kik az érintettek"?

Az Együtt-PM szerint a társadalom bizalma jogosan rendült meg az állam intézményeiben, különösen a NAV-ban, és mindez olyan szintre jutott, hogy a kormányfőnek kell beavatkoznia. Közleményükben felszólították Orbán Viktort, hogy váltsa le a "beutazási botrányban" érintett NAV-vezetőket. Hozzátették: a közbizalmat helyre kell állítani, hogy az adóhivatalra a korrupció gyanújának árnyéka se vetülhessen.

Felszólították Polt Péter legfőbb ügyészt is, hogy a Szigetvári Viktor, az Együtt-PM társelnöke és Szelényi Zsuzsanna, az Együtt elnökségi tagja által korábban tett feljelentés alapján indítson eljárást, és arról tájékoztassa a nyilvánosságot.

Vida Ildikó a Magyar Nemzet szerdai számában megjelent interjúban azt nyilatkozta, hogy azok között van - a NAV több más munkatársa mellett -, akiknek beutazását az Egyesült Államokba az amerikai nagykövetség nemkívánatosnak minősítette. A döntésről levélben értesítették, amelyben nem írtak konkrét ügyet, csak egy elnöki nyilatkozatra hivatkoztak, amelyikben van egy passzus, hogy felfüggeszthetik a belépési jogát annak, aki korrupcióban érintett vagy abból hasznot húz. Vida Ildikó hangsúlyozta: semmilyen korrupciós ügynek nem volt és nem részese.

A NAV elnök közölte azt is, hogy a kormányban egy illetékesnek jelezte kitiltásáról szóló döntést.

Tóbiás: mondjon le a NAV-elnök!

Lemondásra szólította fel Vida Ildikót, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökét Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője, miután a NAV-elnök elismerte, hogy az Egyesült Államokba való beutazását az amerikai nagykövetség nemkívánatosnak minősítette.

Tóbiás József szerdán Budapesten sajtótájékoztatón közölte, ha nem mond le az adóhivatal vezetője, akkor Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek azonnali hatállyal fel kell mentenie, hogy már ezen a napon se végezhessen munkát. Szólaljon meg az a kormánytag, aki az elmúlt két hétben tudott a NAV-elnök, illetve más kormány- és köztisztviselők kitiltásáról, és közölje, kik érintettek még az ügyben! - mondta az ellenzéki politikus.

Az elmúlt két hétben vajon miért tagadta a kormány, hogy nincs információja az érintettek köréről? "A kormány hazudott az elmúlt két hétben a közvéleménynek ebben a kérdésben?" - kérdezte.

Tóbiás József a NAV-elnök által tervezett vizsgálatról azt mondta: "Vida Ildikó fordítva ül a lovon", nem ő vizsgál, hanem őt kell vizsgálni. Mint mondta, támogassa a kormány az Országgyűlés előtt lévő ellenzéki kezdeményezést, amely a NAV-vizsgálóbizottság létrehozására vonatkozik.

Emlékeztetett arra, hogy Vida Ildikó már elrendelt egy vizsgálatot a szervezeten belül, amikor Horváth András volt NAV-munkatárs ismertette az áfacsalásokkal kapcsolatban tudomására jutott információkat. Akkor egy hétvége alatt lezárták a vizsgálatot, és közölték, nincs semmi alapja Horváth András kijelentéseinek - ismertette a pártelnök, aki szerint a NAV-elnök mostani vizsgálatra vonatkozó kezdeményezése éppen ezért hiteltelen.

LMP: Vida Ildikó nem maradhat a NAV élén

Az LMP szerint Vida Ildikó nem maradhat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) élén, a hivatalt pedig át kell világítani.

Az ellenzéki párt társelnöke, Szél Bernadett az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében úgy foglalt állást, hogy Vida Ildikó beismerése nem oldja meg a NAV egy éve tartó korrupciós botrányát.

Érthetetlennek nevezte, hogy miért gondolta az adóhatóság vezetője, hogy "hetekig bujkálhat a kérdések elől, gyanúba sodorva az általa irányított intézményt".

Szél Bernadett szerint Vida Ildikó nyilatkozata ugyanis több kérdést hagy nyitva, mint amennyit megválaszol, többek között azt: kinek szólt Vida Ildikó a kormányból, és felszólítja-e Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter távozásra a NAV elnökét.

"Ezek után nem egy újabb, két nap alatt lezavart belső vizsgálatra van szükség, hanem a NAV teljes átvilágítására, és a parlamenti vizsgálóbizottság felállítására". Orbán Viktor miniszterelnöknek "pedig meg kell szólalnia azok után, hogy miniszterei folyamatosan hazudoztak a botrány kirobbanása óta" - áll az LMP közleményében.

Liberálisok: azonnal menesszék a NAV-elnököt!

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökének azonnali menesztését követeli a Magyar Liberális Párt (MLP).

Szerdai, az MTI-hez eljuttatott közleményükben a Liberálisok felszólították Vida Ildikót, hogy azonnal mondjon le tisztségéről. Ha ezt nem teszi meg, Orbán Viktor miniszterelnök felelőssége meneszteni az adóhatóság "korrupciógyanúba keveredett elnökét" - írták.
Szerintük távozniuk kell azoknak az érintetteknek is a NAV-tól, akiket Vida Ildikó név nélkül, munkatársaiként emleget, s akik szintén a kitiltottak listáján szerepelnek.

Az MLP szerint teljesen nyilvánvaló, milyen hatást gyakorol az adófizetési morálra, ha az adóhatóság elnökét vádolják gazdasági bűncselekményekkel. Magyarország elemi érdeke, hogy ilyen személy egyetlen percig se tölthesse be a NAV elnöki tisztséget, és más állami feladatot se láthasson el - tették hozzá.

liberálisok arra is választ várnak a kormánytól, miért tagadták, hogy tudják, kik szerepelnek a listán, holott Vida Ildikó most elismerte, tájékoztatást adott a kormánynak kitiltásáról.


 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: NAVVida Ildikó

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.