Még olcsóbb lehet a kőolaj
Figyelő Online
2014.11.14 14:50
A globális kőolaj-kitermelés váratlan visszaesése nélkül tovább erősödhetnek 2015 első felében azok a hatások, amelyek most a kőolaj árának csökkenését okozzák - szerepelt a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) pénteken kiadott havi jelentésében.
Az IEA általában nem közöl becsléseket az olaj várható világpiaci áráról, de most kivételt tett. Az elemzés szerint hiába nagyok a nem hagyományos kőolaj-kitermelési módszerek költségei, a kereslet és a kínálat viszonyából az következik, hogy nem várható a Brent olaj árának stabilizálódása a hordónkénti 80-90 dolláros szinten sem, az még túl magas.
Az IEA szerint nő a nyomás a Kőolajexportáló Országok Szervezetén (OPEC), hogy tagországai csökkentsék kitermelésüket, de jelentés elkészítésének időpontjában még semmilyen hivatalos bejelentést sem tett az OPEC.2014-ben az IEA a globális napi kőolajkereslet 680 ezer hordós növekedésére számít, öt év óta most a leglassabb a növekedés.
A szervezet szerint új fejezet kezdődik az olajipar történetében. Kínában átalakul és lassul a gazdasági növekedés, így kisebb a kereslet, az Egyesült Államokban a palaolaj miatt nő a kitermelés, azaz összességében nem várható áremelkedés.
A kőolaj drágulását csak a kitermelés váratlan visszaesése okozhatná. Erre van némi esély, mert az IEA szerint magasak a termelést fenyegető kockázatok, különösen Irakban és Líbiában, ahol országon belüli fegyveres konfliktusok vannak.
Péntek délelőtt a Brent olaj hordónkénti ára 76,76 dollárra, négyéves mélypontra süllyedt. Délutánra korrigált az ár, elérte a hordónkénti 78,23 dollárt, de még mindig bő 30 százalékkal van alatta a júniusi 115 dolláros hordónkénti árnak.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.