brusszel


Krízis a Széchenyi Kereskedelmi Banknál

Figyelő Online
2014.11.23  07:00   
mail
nyomtatás
Pénzügyi gondokkal küzd Töröcskei István ÁKK-vezérigazgató, amit a nyilvánosság elsősorban a különböző pénzügyi intézményeinél bevezetett rendkívüli intézkedésekből láthat. Töröcskei már jó ideje egyedül áll a vártán, legalább négy üzletembertől vett fel nagyobb magánkölcsönt, Simicska Lajosékkal már elváltak az útjai, Orbán Viktor újabban nem hívja vissza és a jegybankot vezető Matolcsy Györggyel sem cseresznyéznek egy tálból.
Nehéz helyzetben van Töröcskei István ÁKK-vezérigazgató, jobboldali milliárdos üzletember, nehéz helyzetben van a bankja, a Széchenyi Kereskedelmi Bank és ilyenkor nehéz helyzetben vannak a bank ügyfelei is. „Ennyi erővel a banki széfeket is feltörhetnék és kipakolhatnák" - morgott a Figyelőnek egy elégedetlen ügyfél a jegybank által kirendelt felügyeleti biztosokra, mert a Széchenyi Kereskedelmi Banknál cége nem jutott hozzá a pénzéhez. Pedig nem betétje volt csupán egy letétet kellett a banknál képeznie és elhelyeznie. „A rendkívüli időszakban három havonta lehet 5 millió forinthoz hozzájutni, egy munkaerő-közvetítő cégnek béreket és járulékokat kell fizetnie. Így hogyan?" - hallottuk egy másik ügyfélről. 2014 egészében már folyamatosan érezni lehetett, hogy nagy a baj Töröcskei István pénzügyi csoportjának háza táján. Egy év alatt teljesen lefőtt a kávé a cégbirodalomban.

A legfontosabb szereplő, a Széchenyi Kereskedelmi Bank (a többiekről lásd Szintén zenész című keretes írásunkat!), amely megalakulása óta folyamatosan egyre veszteségesebb, tavaly már 2 milliárd volt a mínusz. A HVG által múlt héten feldolgozott történetben meglepő volt, hogy az állam 2013 júniusában 3 milliárd forintos tőkeemeléssel 49 százalékos tulajdonos lett. Fontos elem, hogy ez akkor történt, amikor már Varga Mihály volt a nemzetgazdasági miniszter, elődje, Matolcsy György nem sokkal korábban a jegybank élére távozott. Forrásaink szerint mindez azért hangsúlyos, mert Töröcskei és Matolcsy - bár mindketten a jobboldal meghatározó gazdasági potentátjai -, nincsenek egy hullámhosszon.



A különböző forrásainktól csak úgy záporoznak ennek részletei, mindenki tud egy elemet, ami ezt az éles viszonyt magyarázza. A Matolcsy-féle jegybank éppenúgy szeretné megenni a Töröcskei vezette ÁKK-t, mint ahogy megette a Szász Károly vezette PSZÁF-ot, ám útban van Töröcskei - hallottunk egy sztorit. Volt, aki elmesélte, hogy a Hanwha Bank megvételéért is versengett a Széchenyi Kereskedelmi Bank, azzal a csoporttal, amelytől végül Szemerey Tamáshoz, Matolcsy György unokatestvéréhez kerülhetett a bank (amely ma már az NHB Növekedési Hitel Bank nevet viseli). A Matolcsy-Töröcskei ütközet részeként értelmezte egyik forrásunk még azt is, hogy Töröcskei felvette a bankjába Szász Károlyt, a bekebelezett PSZÁF utolsó elnökét,aki erős konfliktusba keveredett az MNB-elnökkel, és aki egyébként rövid idő után távozni kényszerült a bankból. Visszatérve, az NGM tőkeemelésére. Üzleti alapon értelmezhetetlen volt a tőkeemelés, és lám, most már felügyeleti biztosokat rendelt ki a jegybank.


MIT AKARTAK EREDETILEG?
A Széchenyi Kereskedelmi Bank és a csoport problémái során az első és a legfontosabb kérdés, hogy miként lehet Töröcskei még mindig az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) első embere, miképpen dolgozhat az állampolgárok ezermilliárdjaival az a bankár, akit ennyire látványosan elkerülnek a pénzügyi sikerek, aki ennyi veszteséget hagy tevékenysége után? A Figyelő - bevallottan nem az érintettektől származó, ezért óvatosan kezelendő - információja szerint egyébként Töröcskei megpróbálta benyújtani a lemondását Varga Mihálynak, de a miniszter azt nem fogadta el.



A Figyelőben arról is olvashat, hogy mi lett a bankkal, miért vált el Töröcskei és Simicska Lajos egymástól és milyen hiteleket vett fel Töröcskei egy kaposvári nagyvállalkozótól, egy letelepedési kötvényben is érdekelt magyar magánbefektetőtől, egy mélyépítésben érdekelt üzletembertől és egy svájci cégtől.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Trump harca

Egyelőre nem sok sikert könyvelt el a tabudöntögető új amerikai elnök, ami a gazdaságélénkítési tervére is árnyékot vet.

Mankó a hitelzűrzavarban

Fogyasztóbarát bankkölcsön

Bankból a katedrára

Rekordszámú gyereket sikerült elérni az idén a pénzügyi tudatosságra nevelő programmal.

A nagy meglepetés

Lakossági állampapír-vásárlás

top200