brusszel


Akkor talán menjünk Grazba is

Figyelő Online - Martin József
2014.11.20  06:55   
mail
nyomtatás

Ha mindmáig valóban Tell Vilmos az egyetlen svájci, akit az egész világ ismer, ő viszont nem is élt - csúfondáros „nemzeti" öniróniával Dürrenmatt állította ezt -, akkor erről elsősorban a német költőóriás, Friedrich Schiller tehet, másodsorban viszont kétségkívül
az operairodalom egyik talányos zsenije, Rossini.
Talányos, mert ki az, aki sikerei tetőpontján abbahagyja? Bizony ilyenek nem sokan akadnak, ám a pesarói születésű Gioacchino Rossini (1792-1868) közéjük tartozott. A Tell Vilmos 1829-es párizsi bemutatója után már nem komponált operát, pedig előzőleg sorozatban „gyártotta" a dalműveket. Utóbb, bő három évtized alatt nem sokat törődött a zeneszerzéssel - alighanem a megrendítően szép Stabat Mater a leghíresebb műve ezekből az időkből -, annál többet az é...

A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2014/47 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.