Mohamed leszármazottja a fő agitátor
A Center for a New American Security 2014. augusztusi elemzésében kitér arra, hogy Abu Bakr al-Baghdadi személye meghatározó a külföldi harcosok toborzásánál. A vezető ugyanis Mohamed próféta egyenes leszármazottja, így nagyobb hatással van a radikális muszlim közösségek tagjaira, akik fogékonyabbak az általa folytatott propagandára. Abu Bakr al-Baghdadi a fejlett nyugati országokból érkező, általában fiatal külföldi harcosok számára olyan követendő példaképként jelenik meg, amely vonzóvá teszi a radikális dzsihádot. Az Egyesült Államokban, Nagy Britanniában, Franciaországban vagy Ausztráliában elő, harmadik generációs muszlim fiatalok számára a harcokhoz való csatlakozás kiutat jelenthet a társadalmi, szociális és gazdasági problémákból.
Kinek lehet szimpatikus egy terrorszervezet?
Az ISIS 2011-es megjelenésekor nem fektetett nagy hangsúlyt a külföldi harcosok toborzására, de a tíz évvel korábbi technikához képest jócskán megváltoztak a globális világ nyújtotta lehetőségek. Az al-Kaida idején például úgy toborozták a külföldi harcosokat, hogy felvették a kapcsolatot azzal a vallási vezetővel, aki a dzsihádista nézetekre fogékony közösség élén állt, majd a vezető megadta az utazáshoz szükséges morális és intellektuális támogatást. Ez mostanra átalakult, ugyanis a közösségi médián keresztül a fiatal külföldi harcosok toborozzák az otthon lévő, radikalizmusra fogékony fiatal muszlimokat. Ennek egyik példája a média által „Jihad John"-nak nevezett, vélhetően brit származású külföldi harcos, aki részt vett több fogvatartott kivégzésében.
A jóval sikeresebb toborzás mellett az is problémát jelent, hogy az elmúlt évtized tapasztalataival ellentétben nagyobb a valószínűsége annak, hogy az ISIS-tagok visszatérnek hazájukba.
A nemzetközi jogrendszerben ezért olyan szabályozást vezettek be, amely lehetőséget ad a terrorszervezettel vélhetően kapcsolatban álló személyek útlevelétől vagy állampolgárságtól való megfosztására.
A rovatot a www.biztonsagpolitika.hu szakportál üzemeletetője a Strategic Assistance and Support Team Kft. támogatja.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.