brusszel


Mi a fene történik Magyarországon?

Figyelő Online - Váczi István
2014.12.05  07:00   
mail
nyomtatás
Az állami tulajdon csak akkor fenntartható a bankrendszerben, ha a legjobb szakembereket ültetik a menedzsmentbe, és a kormány felelős tulajdonosként nem szól bele a szakmai működésbe - nyilatkozta a Figyelőnek Peter Kraljic, a neves szlovén származású tanácsadó.
A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) konferenciáján tartott előadást Peter Kraljic, az ágazat szlovén származású guruja, aki e mellett számos más szektorban is letette névjegyét a neves McKinsey tanácsadó cégnél töltött több évtizedes pályafutása során. A Figyelő egyebek mellett arról kérdezte, jó ötletnek tartja-e a magyar kormányzat törekvését, amellyel a hazai tulajdont igyekszik növelni a bankrendszerben.

„Szlovéniában a hitelintézeti rendszert még mindig az állami tulajdonú bankok dominálják. A pénzintézetek vezetése a politikai beavatkozás, a politikai delegáltak miatt pocsék volt. Az állam nem értette meg, mi a különbség a tulajdonos és a felelős tulajdonos között. Nagyon keservesen megfizetünk ezért, a rossz hitelek állománya elérte a GDP felét, növekszik az adósságunk, 5 milliárd eurót kellett beletenni a bankrendszerbe, amely lehúzza az egész gazdaságot. Másik kérdés a magán- vagy állami tulajdonlás. Ha az állam felelősen jár el, szétválasztja a tulajdonlást és a vezetést, a menedzsmentbe a legjobb vezetőket ülteti, akkor rendben van" - fejtette ki a szakember.

Távolodóban Európától

Lapunk arról is kérdezte, milyen jelenleg a magyar gazdaság megítélése Angliában, ahol él.

„Az országot sokáig nagyon kedvező befektetési célpontnak tartották az elhelyezkedése és a munkaerő minősége miatt. Az utóbbi években azonban egyre kevésbé veszik számításba, mert mind többen gondolják úgy, hogy távolodik az európai demokratikus értékektől. Nem tudom, hogy ez jogos-e, de az ország egyre inkább a perifériára kerül, Brüsszelből, Londonból vagy Németországból nézve sokan úgy látják, hogy Magyarország egy tekintélyelvű berendezkedés felé tart. Sokan azt kérdezik, mi a fene történik Magyarországon" - fogalmazott Peter Kraljic.

A teljes interjú a Figyelő hetilap december 4-én megjelent idei 49. lapszámában olvashatja.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200