brusszel


Háromszor annyi adat szivárog, mint tavaly

Figyelő Online - Halaska Gábor
2014.12.05  12:04   
mail
nyomtatás
A Compliance Data Systems Kft. harmadik alkalommal végezte el IT biztonsági felmérését, amely a hazai adatszivárgás területén tapasztalható viszonyokat hivatott feltérképezni.

A felmérés eredményei szerint a munkahelyeken jelentősen megnövekedett a dolgozói tulajdonú mobileszközök száma (BYOD - Bring Your Own Device), viszont az ehhez szükséges szabályozások elterjedtsége nem emelkedett számottevően a tavalyi adatokhoz képest. A válaszadók szerint sokkal kevesebb pénz jut az IT biztonságra, és a vállalkozások nagy részénél egy incidens bekövetkeztéig nem veszik komolyan a fenyegetést, illetve a napvilágra került nagy hírverést kapott esetek sem befolyásolták a vállalatok adatvédelmi lépéseit.

Az idén már több mint egymilliárdos forgalmat bonyolító CDSYS harmadszor mérte fel a hazai IT biztonság helyzetét kutatásában. A nem reprezentatív felmérés eredménye a dolgozói mobileszközök terjedését mutatja a vállalati környezetben, azonban az ehhez kapcsolódó szabályozások elterjedtsége nem növekedett a tavalyi adatokhoz képest. Az aktuális trendekkel összhangban, a szakemberek nagy része időszerűnek tartja a mobileszközök kezelését segítő megoldások bevezetését. A válaszadók jelentős része sajnos továbbra sem hallott az adatvédelmi megoldásokról, illetve a vállalkozások több mint fele nem is kívánja bevezetni ezeket. Az adatszivárgásból eredő károkat a válaszadók közel háromnegyede továbbra sem tudja felbecsülni. Az anyagi károk vonatkozásában a százezres nagyságrendű károk száma közel triplájára nőtt, a milliós károk mértéke enyhe csökkenést, a tízmilliós károk nagysága pedig stagnálást mutat a tavalyi adatokhoz képest.

„A mára már hagyományossá vált és hiánypótló adatszivárgási felmérésünkkel igyekszünk minden évben felmérni a nemzetközi trendek hazai vonatkozását és az esetleges piaci sajátosságokat. A globális folyamatok erősödése egyértelműen látszódik már Magyarországon is, hiszen a válaszadók növekvő tendenciát vázoltak fel a BYOD és a felhő megoldások elterjedtségénél, amihez azonban lassabban zárkózik fel a biztonságtudatos gondolkodás. A megnövekedett kisebb károkból arra következtetünk, hogy már többen érzik az adatszivárgás tényleges veszélyét saját bőrükön is, így reméljük jövőre ez az IT biztonságra fordított figyelem növekedésében is látszódni fog." - mondta el Egerszegi Krisztián, a CDSYS ügyvezető igazgatója.

 

Kulcs megállapítások:

- A 2014-es DLP felmérés tanulságai szerint a legelterjedtebb adatszivárgás elleni védekezési módok továbbra is az email és merevlemez titkosítás. A kutatás a vállalati környezetben használt dolgozói mobileszközök terjedését mutatja, amely adattal összhangban a válaszadók nagy többsége leginkább a mobil alkalmazás menedzsment (MAM) és a mobil eszköz menedzsment (MDM) megoldások bevezetését tartaná időszerűnek. Ez a vállalatok érdeke is lenne, ugyanis a dolgozói mobileszközök használatával kapcsolatos céges szabályozások mértéke nem mutat számottevő emelkedést a tavalyi adatokhoz képest, miközben az eszközök száma és használata is növekedett.



- Az adatvesztések típusainak feltérképezésénél az elvesztett céges laptopok aránya és a dolgozó által kiküldött anyagok aránya jelentősen emelkedett a tavalyi adatokhoz képest. A vállalatok által meghozott intézkedések száma jelentősen növekedett a 2013-as adatokhoz mérten, és ezek között az adatvédelmi megoldás bevezetése és a fegyelmi eljárások mértéke mutat jelentősebb emelkedést.

- Az adatszivárgással kapcsolatos károk közül a százezres becsült nagyságrendű károk száma közel háromszorosára növekedett, a milliós károk száma enyhe csökkenést mutat, a tízmilliós nagyságrendű károk mértéke továbbra is magas, közel azonos a 2013-ban mért adatokkal.

 


Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200