brusszel


A szír polgárháború ára

Figyelő Online - Szeidovitz Anna
2014.12.06  09:11   
mail
nyomtatás
A már lassan 3 éve tartó konfliktus nagy károkat okozott az országnak. 2013 augusztusában az éves infláció megközelítette a 120 százalékot, a munkanélküliségi arány túlszárnyalja az 50 százalékot és a kereskedelemben is 90 százalékos visszaesést becsülnek a közgazdászok. Elemzések szerint a szír GDP megközelítőleg 40 százalékkal csökkent.
A harcok miatt apadnak a szír kormány bevételi forrásai. Az elsősorban szír olaj- és bankszektort megcélzó nyugati gazdasági szankciók negatívan hatottak az országra, az olajtermelés leállt, az ország infrastruktúrájának nagy része megsemmisült, stagnálnak a bérek, a régió befektetői is elhagyták az országot és állami befektetések hiányában a tátongó űr betömetlen. A kormány költségcsökkentő intézkedéseket vezetett be az országban, megvonta a támogatásokat, korlátozta az élelmiszer és fegyver importot, ami viszont fölnyomta az árakat.

Damaszkusz erősen támaszkodik a kormányt támogató gazdag üzletemberekre, akik kifizetik a kormánypárti milícia béreit és importálják a magánvállalatoknak értékesítésre szánt olajat. Az iráni és orosz szövetségesek hitelei (4,6 milliárd USD, valamint 300-327 millió USD) is felbecsülhetetlen támaszt adtak a szír kormánynak. Ennek ellenére a 3 éve tartó konfliktus alatt megjelent a háborús fekete gazdaság is.

A közgazdászok - bár felhívják a figyelmet arra, hogy szövetségesei segítségével a szír kormány valószínűleg továbbra is hatalmon marad - rövid-távú folyamatos, fokozatos gazdasági csökkenést jeleznek előre.
Kapcsolódó cikkek
iafrica
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.