brusszel


Kína új gazdasági normája

Figyelő Online - Albrecht Balázs
2014.12.14  12:37   
mail
nyomtatás
A Kínai Kommunista Párt (KKP) vezetője, Xi Jinping egyre gyakrabban emlegeti a "új normát" az ország gazdaságára és jövőbeli fejlődésére utalva.
Mint arról korábban írtunk a kínai gazdaság átalakulási folyamata csökkenő gazdasági növekedést eredményez, amit a kínai vezetőségnek valamilyen formában kommunikálnia kell - mind külföldön, mind belföldön.

Az "új norma" kifejezést a Pacific Investment Management Co. (egy globális befektető és alapkezelő cég) vezette be a köztudatba. Kezdetben az "új semleges" kifejezést használták, utalva a válság utáni halovány gazdasági növekedésre és az úgynevezett "semleges" jegybanki alapkamatokra (melyek szintje olyan egyensúlyi pontra volt beállítva, hogy sem a gazdaság serkentésére, sem annak visszafogására nem képes). Az "új semleges" kifejezést egyre jobban felváltotta az "új norma", mely a lassabb, de sokkal stabilabb és hosszú távon fenntartható gazdasági növekedésre utal.

Ezt az "új norma" kifejezést vette át a KKP párttitkára, Xi Jinping az utóbbi időben kommunikációjában. Többek között egy élő tévés beszédében az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés konferenciáján előző hónapban 1500 üzleti vezető előtt az alábbiakat mondta: "Először is, a gazdaság váltott a korábbi magas sebességről egy közepesen-magas sebességre. Másodszor, a gazdasági struktúra folyamatosan javult és továbbfejlődött. Harmadszor, a gazdaság egyre jobban innováció vezérelt, nem pedig input és befektetés vezérelt" - írta a Global Times állami tulajdonú lap az elnököt idézve.

Azaz a kínai gazdaság terv szerint lassul, és nem fogja produkálni a korábbi extrém magas növekedést. Cserébe viszont egy jobb, innovációra és tudásra épülő, egészségesebb felépítésű gazdaságot fogunk kapni. Kérdés azonban, hogy egy ilyen felépítésű gazdaság milyen társadalmi berendezkedést kíván meg? Egy tudásra és innovációra épülő, nyitottabb gazdaság szabadabb polgári jogokat és törvényeket kíván meg. Mindez kihívást jelent a potenciálisan demokráciát követelő tömegek és a Kínai Kommunista Párt politikája között? A hong kongi eseményeket figyelembe véve az egy ország - két rendszer taktika nem vált be.

Kapcsolódó cikkek
Business Week
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.