Figyelő Online
- Csepi Lajos
2014.12.14 17:55
A korábbi lengyel elnök, Aleksander Kwasniewski nyilatkozott arról az állítólagos 30 millió dollárról, amelyet a kormány „fekete lyukak" biztosítása fejében a CIA-tól kapott.
Egy, a lengyel rádiónak adott őszinte hangú nyilatkozatában Kwasniewski azt mondta, hogy a pénz átutalásáról semmit sem tudott. Azt azonban bevallotta, hogy a lengyel titkosszolgálatnak joga volt ilyen átutalásokat elfogadni.
Kwasniewski azt is elmondta, hogy az 1990-es évek kezdete óta számos alkalommal érkezett pénz a CIA-tól Lengyelországba.
A nyilatkozat a lengyel napilap, a Gazeta Wyborcza azon cikkei után hangzott el, amelyekben meg nem nevezett források azt állították, hogy a CIA 2003-ban „különleges műveletek" fejében 30 millió dollárt fizetett Lengyelországnak.
Ez év elején a Washington Post írt arról, hogy az amerikai ügynökség 15 millió dollárt utalt át azoknak a létesítmények használatáért, amelyeket a 9/11-es terrorista támadások után gyanúsítottak kihallgatására vettek igénybe.
A Gazeta Wyborcza névtelen hírforrása szerint „az átutalt összeg nem 15, hanem 30 millió US dollár volt. A pénzt három hatalmas csomagban, fém tolókocsin hozták a (Külföldi Hírszerző) Ügynökségre (Varsó, Milobedzka utca). Csupa 100 dolláros bankjegy volt, 100,000 dolláros csomagokban. Régi bankjegyek voltak, nagyobbak, mint az újak, emiatt nagyobb helyet foglaltak el."
Az Ügynökség vezetéséhez tartozó Andrzej Derlatka magához hívta a pénzügyi főosztály vezetőjét, aki hitetlenkedve temette a fejét kezei közé. Gyorsan írt egy levelet a Lengyel Nemzeti Bank (NBP) vezetőjének, hogy nyisson meg egy devizaszámlát. A pénztáros elfuvarozta a pénzt az NBP-be. "Egy különleges eset volt, pontosan 1millió dollárt fizettünk be. A továbbiakban pedig egy, vagy talán másfél év alatt, milliónként, az összes pénzt elhelyeztük a bankszámlán."
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.