brusszel


Nincs orosz nyomás Belgrádon

Figyelő Online
2014.12.19  15:09   
mail
nyomtatás
Moszkva semmilyen nyomást sem gyakorol Belgrádra Szerbia európai uniós csatlakozása miatt - jelentette ki a szerb külügyminiszter az orosz fővárosban.
Ivica Dacic orosz kollégájával, Szergej Lavrovval tárgyalt pénteken. A szerb diplomácia vezetője szerint a belgrádi vezetés célja az uniós tagság, de csak akkor, ha az nem sérti országa érdekeit és nem okoz kárt kapcsolatainak "Szerbia azon barátaival", akik nem tagjai az uniónak.

Dacic cáfolta, hogy lenne valóságalapja azoknak a brüsszeli felvetéseknek, amelyek szerint Szerbiának el kellene döntenie, hogy az EU-hoz vagy az orosz-fehérorosz-kazah vámunióhoz, vagy - az ennek alapján létrehozandó, Moszkva által szorgalmazott - Eurázsiai Szövetséghez akar csatlakozni. Kijelentette, hogy soha egyetlen orosz hivatalos személytől sem halott olyan felszólítást, hogy Belgrád döntsön: Oroszországot vagy az Európai Uniót választja. Sajnálatosnak tartotta, hogy hasonló felszólítások Brüsszelben viszont elhangzanak.

Szergej Lavrov visszautasította az európai politikusok vádjait, miszerint Oroszország még inkább magához köti Szerbiát gazdaságilag és politikailag. "Ez egyfajta új gyarmatosítói kifejezés" - mondta. Hozzátette, hogy nem korrekt nyomásgyakorlásról beszélni Moszkva és Belgrád kapcsolatait illetően.

A szerb külügyminiszter a Lavrovval közös sajtótájékoztatót megelőzően elmondta, hogy Belgrád a közeljövőben szeretné megvitatni az orosz vezetéssel a Déli Áramlat gázvezeték körül kialakult helyzetet.

"Mindannyian csalódottak vagyunk a Déli Áramlat és a mostanára kialakult helyzet miatt" - mondta Dacic és kijelentette, hogy Szerbiának szüksége van erre a beruházásra, amely biztosítja energiabiztonságát és megbízható ellátását. Közölte, hogy országa nem támaszkodhat csak az ukrajnai tranzitra.

Dacic azt mondta, hogy függetlenül attól, honnan fog a Nyugat-Balkánra eljutni az orosz gáz, meg kell találni a módját annak, hogy mégiscsak Szerbia területén keresztül haladjon az energiahordozót továbbító vezeték.

Szergej Lavrov a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy Moszkvában figyelembe fogják venni Szerbia érdekeit az orosz energiahordozókat Európába szállító új útvonalakkal kapcsolatosan. "Mindent megteszünk ezért" - tette hozzá az orosz külügyminiszter.

Vlagyimir Putyin december elsején jelentette be Ankarában, hogy Oroszország az Európai Unió ellenkezése és a bolgár engedély hiánya miatt nem tudja kiépíteni a Déli Áramlat gázvezetéket. A gázszállító rendszer Oroszországból a Fekete-tenger alatt, majd Bulgárián, Szerbián, Magyarországon és Szlovénián keresztül haladva jutatta volna el 2015 végétől az energiahordozót Ausztriáig.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás
címkék: SzerbiaEUPutyin

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.