brusszel


A korrupció a spanyol királyi családot is elérte

Figyelő Online
2014.12.25  13:35   
mail
nyomtatás
A korrupció felszámolásának szükségességét hangsúlyozta első karácsonyi tévébeszédében a néhány hónapja trónra lépett VI. Fülöp spanyol király, akinek nővére ellen nemrég emeltek vádat egy adócsalási ügyben.
Bár a király név szerint nem említette nővérét, Krisztina hercegnőt, beszédében leszögezte, hogy "nem lehet különleges elbánásban részesíteni" a köztiszteletben álló posztokat betöltőket, és "a közhivatal-viselés nem lehet a haszonszerzés vagy a meggazdagodás eszköze".

Mindazonáltal azt is megjegyezte: biztató, hogy egyes korrupcióval vádolt elöljárókat bírósági eljárások során vonnak felelősségre tetteikért.

Az uralkodó elfogadhatatlannak nevezte az ország lassú gazdasági kilábalását és a magas munkanélküliséget. Emellett Katalónia és Spanyolország összetartozását hangoztatta.

A karácsonyi beszéd - amit a tévében minden évben milliók néznek - hagyományosan a legfontosabb megnyilatkozása a spanyol királyoknak. VI. Fülöp most először intézett karácsonyi beszédet a nemzethez azóta, hogy júniusban - apja, I. János Károly lemondása után - átvette a trónt.

A beszédnek külön pikantériát ad, hogy hétfőn úgy döntött a Palma de Mallorca-i felsőbíróság, hogy két rendbeli adócsalás vádjával bíróság elé kell állnia Krisztina hercegnőnek. Ez az első eset, hogy a spanyol királyi család egy tagját arra kötelezik, hogy jelenjen meg egy bíróság előtt. A királyi család tekintélyét erősen megtépázó korrupciós ügy elsőrendű vádlottja a hercegnő férje, aki az ügyészek szerint mintegy hatmillió eurót sikkasztott el.

A hercegnő és férje elleni eljárás mindazonáltal csak egy volt az utóbbi idők spanyolországi korrupciós ügyeinek hosszú sorában, amelyek az ország több nagyobb politikai pártját, sőt Rodrigo Rato korábbi gazdasági minisztert, a Nemzetközi Valutaalap egyik volt vezetőjét is elérték.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.