brusszel


Globális minimálbér jöhet

Figyelő Online - Bárka Levente András
2014.12.29  08:55   
mail
nyomtatás
Az egyenlőtlenség növekedéséhez és diszkriminációhoz vezet, ha a reálbérváltozás terén tétlen marad a nemzetközi közösség - összegzi az International Labour Organisation (ILO) legújabb tanulmányát a The Hindu hírportál.
A legmeglepőbb, hogy a fejlett gazdaságok termelékenysége a várakozásokat felülmúlva növekedett az 1999 és 2013 közötti időszakban. Az inflációval kiigazított bérek átlagosan 0,2 százalékkal lassabban nőttek az előző évi 2 százalékhoz képest, azonban a válság előtti 3 százalékos bérnövekedési ütemhez való visszatérés egyes régiókban már elérhetőnek látszik. Az elmúlt 2 évben mért globális átlag viszont a felére eshet vissza, ha a kínai gazdasági növekedés elmarad az elvárásoktól. A megközelítőleg 6 százalékos ázsiai, kelet-európai reálbér-növekedés, szemben az 1 százaléknál is lassabban bővülő Latin-Amerikával és a Karib-térséggel tartós divergenciát sugall.


A bérek elosztása hasonlóképpen jelentősen fokozza az egyenlőtlenségeket. A bérkülönbségek és a munkahelyek elvesztése magyarázza többek között, hogy Spanyolországban 90, Amerikában pedig 140 százalékkal növekedett az egyenlőtlenség. Ezzel a fejlett gazdaságok közül ebben a kettőben távolodott egymástól a legnagyobb mértékben a lakosság felső és alsó tíz százaléka. A másik oldalon viszont kiemelendő két déli ország sikere. Az igazságosabb bérstruktúra révén 87, illetve 72 százalékkal sikerült az egyenlőtlenséget csökkenteni Argentínában illetőleg Brazíliában.

Kétségtelen, hogy a béremelések hatással lennének a cégek jövedelmezőségére, versenyképességére és termelési költségeire. Ráadásul makro szinten a stagnáló bérek visszahúzhatják a hazai fogyasztást, valamint a beruházásokat és exportot is. A jelenlegi bérpolitika reformjával elérhető lenne a szélsőséges jövedelmi különbségek mérséklése és a tartós növekedés.

A fejlődő és fejlett országok termelési hatékonyságához igazítva az ILO minimálbér bevezetését javasolja; a másik koncepció egy kollektív tárgyalássorozat lehet.
Kapcsolódó cikkek
The Hindu
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.