brusszel


Sikeres volt a vajdasági magyarok idei éve

Figyelő Online
2014.12.31  10:16   
mail
nyomtatás
A vajdasági magyarság szempontjából sikeresnek értékelte a 2014-es esztendőt Pásztor István, a legnagyobb délvidéki magyar párt, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke kedden a szabadkai Pannon RTV Szubjektív című interjúműsorában.
Úgy ítélte meg, hogy a vajdasági magyar közösség szociális és gazdasági helyzete rosszabb ugyan, mint egy évvel korábban, de közösségi szinten sikerült olyan kohéziót, "együtt gondolkodást" kialakítani, amelynek eredményeként a közösség megfogalmazta önmagát és jövőképét.

Pásztor úgy értékelte, hogy a vajdaságiakat érintő idei négy választással és a jövőre vonatkozó programok megfogalmazásával a kohézió attól függetlenül is létrejött, hogy "sok kérdés tekintetében másképp értékelünk helyzeteket, másfajta mozgástereket látunk, más megoldásokat vélünk jónak".

Szerinte a közös elképzeléseknek a vajdasági magyar politikusok támogatást tudtak adni, és ez az egész közösségnek politikai súlyt biztosított. Ez azért fontos - folytatta a VMSZ elnöke -, mert ha nem így lett volna, akkor önkormányzati, tartományi vagy országos szinten nem lenne a mostanihoz hasonló érdekérvényesítő képessége a magyarságnak. „Nem tudnánk programokat, célokat megfogalmazni, nem tudnánk azokhoz költségvetési forrásokat vagy jogszabályi alakításokat biztosítani" - tette hozzá.

A vajdasági magyarok idén négy választásban voltak érdekeltek: részt vettek a szerbiai előre hozott parlamenti választáson, a kisebbségi nemzeti tanácsi választásokon és a magyarországi országgyűlési választáson, az európai parlamenti választás eredménye pedig azért volt fontos, mert vajdaságiként a Fidesz-KDNP listáján Brüsszelbe került Deli Andor. Pásztor István szerint ezeken a megméretéseken olyan eredményeket tudott felmutatni a VMSZ, amelyek bizakodásra adnak okot, „figyelembe véve azt, hogy az emberek telítődtek a politikával, egy kicsit kedvüket vesztették, elkeseredettek".

A belpolitikai csatározások helyett a legnagyobb délvidéki magyar párt elnöke szerint nyugalomra és békés tárgyalásokra van szükség. Mint fogalmazott, a vajdasági magyarság az utóbbi 25 évben minden nagyobb politikai konfliktusból vesztesként került ki, ezért nyugodt párbeszédre van szükség a szerb pártokkal. Tenni kell annak érdekében, hogy Szerbia élhető ország legyen, és megteremtődjenek a feltételei annak, hogy akik elhagyták szülőföldjüket, hazatérjenek - hangoztatta.

A jövőre vonatkozó tervek kapcsán a magyar kormánnyal való közös munkát emelte ki a politikus. Elmondta: olyan gazdaság- és térségfejlesztési elképzelésen dolgoznak, amelyhez Magyarországról lehetne forrásokat biztosítani, de nemcsak a hagyományosnak nevezhető területeken - a kultúra, az oktatás, a tájékoztatás szférájában -, hanem a reálszférában is. Az együttműködés és a támogatások a tervek szerint lehetővé teszik majd, hogy munkahelyeket hozzanak létre, fejlesszék a vállalkozásokat, segítsék a termelőket, azaz megteremtsék "azt a pici kis előrehaladást, ami az embereket egyfajta bizakodással tudja eltölteni".
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.