brusszel


A terrorizmus piaci hatása

Figyelő Online - Albrecht Balázs
2015.01.11  13:45   
mail
nyomtatás
Keith Fitz-Gerald, a Money Map Press és a Money Morning újságírója és világszinten elismert pénzügyi szakember a Total Wealth Research-on nemrégiben megjelent cikkében a héten történt párizsi Charlie Hebdo magazin elleni terrortámadás pénzpiaci hatását vizsgálta.
Ilyen szörnyű tragédia után nehéz a tőzsdei mutatókra koncentrálnunk, azonban a cikk szerzője szerint egy vérbeli befektetőnek meg kell próbálnia érzelemmentes döntést hoznia és az alapján döntenie befektetései további sorsáról. Emiatt pedig figyelembe kell venni, hogy egy ilyen esemény lényegesebben több lehetőséget teremt a piacon, mint amennyit az el tud pusztítani.

A média általános felfogás szerint egy terrorista támadás csökkenti a beruházásokat és leszűkíti a gazdasági szereplők mozgásterét: a biztosítók veszteséggel számolhatnak, a tömegközlekedési forgalom visszaesik, a zsúfolt terek kiürülnek, esést okozva a bevételekben, adókban, idegenforgalomban.


A terroristák szándéka szerint egy ilyen támadás pánikot, káoszt és félelmet okoz, az anyagi és nem anyagi kár mellett pedig a gazdaságot is visszaveti. A hatás azonban pont az ellenkező lesz - új lehetőségek nyílnak meg, csak más területen. Elemzőnk szerint a gazdasági trend nem fog megállni, csak megváltozik. Kimutatásában bebizonyítja, a fejlődő országokban, ahol gyakoribbak a terroristatámadások, hatásuk visszafordíthatatlan károkat okoznak és a külföldi működőtőke (FDI) beáramlása esik. A fejlett országoknál viszont más a helyzet - az FDI csak megtorpan, majd újra beáramlik az országba. Fitz-Gerald szerint a profit utáni vágy nagyobb, mint a támadásoktól való félelem a nagyobb közbiztonság és a ritkább támadások miatt. Értelmezése szerint a terrorakciók valószínűsége csak egy újabb változó lesz a befektetések mérlegelésekor.

A befektetési guru két tőzsdei lehetőséget kínál a tragédiát szem előtt tartva: egy reakcióst és egy proaktívat. A reakciós alapján fegyvergyártók és -kereskedők részvényeit érdemes vásárolni, felkészülve a francia polgárok önvédelmi eszközök esetleges beszerzésére (például a Sturm, Ruger & Co. Inc. vagy a Smith & Wesson Holding Corp. árfoylamait érdemes figyelemmel követni). A proaktív szerint biztonságtechnikai és különböző katonai eszközöket gyártók papírjaiba érdemes befektetni, készülve a nagyobb biztonsági intézkedésekre, a francia kormány vélhető katonai ellenlépésére számítva (például a Kratos Defense & Security Solutions Inc. vagy a Raytheon Co., utóbb például nagy hatótávolságú rakéták gyártására szakosodott). Ezek tipikusan az esőre köpönyeget áruló cégek, amit minden alapvető befektető szem előtt tart, így varázsszert és a gyors gazdagság forrását nem sikerült meglelnünk.


Keith legutolsó tanácsával viszont teljes mértékben egyetérthetünk: amennyiben valaki úgy érzi, hogy morálisan elutasítja ezen cégek bevételi forrását és emiatt szívesen lemondana az ebből származó bevételeiről, minden lelkiismeret-furdalás nélkül váljon meg részvényeitől.
Kapcsolódó cikkek
Total Wealth Research
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.