Kábítószert keresett a kasseli rendőrség néhány hónappal ezelőtt egy bérlakásban a 27 éves Walid D-nél, közben azonban olyat találtak, amire egyáltalán nem számítottak: egy AK-47-es kalasnyikovot töltényekkel, egy Ceska 27 típusú pisztolyt, egy golyóálló mellényt és az Iszlám Állam zászlaját. „Azonnal megszólalt a vészcsengő"- nyilatkozta a rendőrség egyik alkalmazottja.
A legnagyobb veszélyt jelenleg a hazatérő radikálisok jelentik, különösen, ha kiderül, hogy fegyverrel is rendelkeznek. Walid D. a biztonsági szolgálat ismeretei szerint szíriai tartózkodás után tért vissza Németországba. Aggodalomra ad okot, hogy a hazatérő radikálisok gyakran olyan fegyverekkel rendelkeznek, amelyek a legtöbb német rendőr felszerelését messze túlszárnyalja, így lehetőségük sincs a védekezésre.
A párizsi merénylők, a 34 éves Said és a 32 éves Cherif Kouachi az erőszakra kész radikálisok prototípusának felelnek meg, akiktől Németországban is tartanak a hatóságok. A merénylők életkörülményei és életútja tipikus: a francia híradások szerint sohasem találtak rendes foglalkozást, egyik napról a másikra éltek, konfliktusba kerültek a törvénnyel, és egy olyan vallásban találtak kapaszkodót, amely csak a jót és a rosszat ismerte.
Cherif Kouachi már évekkel ezelőtt megpróbált dzsihádistaként Irakba utazni, és ott az amerikai csapatok ellen harcolni, a hatóságok azonban megakadályozták ezt, és börtönbüntetésre ítélték.
A magányos farkasokat különösen nehéz felkutatniNémetországban a terrorelhárítás nemcsak a polgárháborúból hazatért harcosokra fordít figyelmet, hanem azokra is, akiknek a kiutazását sikerült megakadályozni. „Azokat az iszlamistákat is figyelnünk kell, akik külföldön akarnak harcolni, de nem érték el a céljukat" - nyilatkozta a Torsten Voss, a hamburgi terrorelhárítás vezetője.
„A terrorcselekmények új fajtájára kell felkészülnünk, a magányos farkasok merényleteire, és a kisebb csoportokra, akik gyakran körültekintőbb tervezés nélkül követnek el merényleteket" - mondta Voss néhány héttel ezelőtt a Spiegel Online-nak adott interjújában.
Ausztráliában az iszlamisták a szerintük „hitetleneket" ejtették túszul, és végezték ki. Nordhein-vesztfáliai dzsihádisták két évvel ezelőtt a pro NRW szélsőjobboldali párt politikusait próbálták lelőni, azt akarták ugyanis megbosszulni, hogy a szervezet az NRW választási kampányában Mohamed karikatúrát használt.
A több mint 500 harcosból, akik Németországból Szíria felé utaztak, körülbelül 180 tért vissza, és a terrorelhárítás tanulmányai szerint a hazatérők többsége visszatérve még inkább a szélsőségek felé fordulnak. A rendőrségnek és a terrorelhárításnak jelenleg több mint 230 terrorgyanús személyt kell szemmel tartania, folyamatosan figyelik például a telefonhívásaikat és az emailjeiket, ez pedig munkaórák tízezreit jelenti. „Minden lehetőt megteszünk, hogy megakadályozzunk egy támadást" - mondja Hans-Georg Maassen, a terrorelhárítás vezetője.
A kasseli iszlamista Walid D. esetében a kalasnyikov megvizsgálása után végül kiderült, hogy hibás, a zár egy része ugyanis hiányzott. D. az nyilatkozta a hatóságoknak, hogy a fegyvert örökölte.