brusszel


Oszd meg, és feletted uralkodnak majd!

Figyelő Online - Halaska Gábor
2015.01.14  12:02   
mail
nyomtatás
Kíméletlenül csorbíthatják a magánéletet az olyan hatalmas netes adatsilók, mint a Facebook vagy a Google - derült ki a web atyjának szavaiból. Sir Tim Berners-Lee a párizsi LeWeben beszélt a világháló negatív hatásairól, de középpontba került a sharing economy és a szenzorgazdaság iparágakat és egészségünket átalakító ereje is. A rendezvényen három magyar kiállító is bemutatkozott.
Startup eseményből és konferenciából Dunát lehetne rekeszteni, de közülük mindig csak pár emelkedik toronymagasan a szürke mezőny fölé. Az európai rendezvények közül ilyen a decemberben tizedszer megrendezett párizsi LeWeb, amely egyike az öt legrangosabbnak a kontinensen, nagyságában a 10 ezer főt megmozgató skandináv Slush-hoz hasonlítható. Sok tekintetben nagyobbra tör, mint a bécsi Pioneers Festival, noha az utóbbi több téren erősebb, jobban szervezett és élvezetesebb: például pörgősebb előadások, trendibb sztárok és fejlettebbnek tűnő ötletek jellemzik (Miért éppen Ausztria? - Figyelő, 2014/45. szám). Ám a francia fővárosban megtartott konferencia érezhetően nagyobb: 3500 résztvevő 85 országból, 400-nál több befektető a nagyvilágból és 200 feletti bemutatkozó projekt. Köztük három friss magyar startup, plusz a Prezi, amely a LeWeb 2014 hivatalos prezentációs eszköze lett. A startup versenyen csak Prezivel készült előadásokat vetíthettek le, miután a magyar cég egyik kulcsembere, Popper Lili személyesen tanította be az előválogatáson már átesett indulókat (a magyar részvételről lásd még a Magyarok a Szajna partján című írást).

A közösség mindent visz
A LeWeb nagyságrendjét mutatja az is, hogy három teljes napon át tartott, egy nagy és két közepes, Hungexpo csarnok méretű és stílusú kiállítási épületet megtöltve nyüzsgéssel, pezsgéssel. No persze a puszta számoknál fontosabb, hogy a Google, a Facebook és a Yahoo fontos - igaz, nem globális, hanem európai, helyi - vezetői, valamint toplistás befektetési alapok mellett olyan sztárelőadók is megfordulnak ott, mint például a web atyja, Sir Tim Berners-Lee.
A vele folytatott egyórás beszélgetésből egy mondat ütötte meg igazán a Figyelő tudósítójának fülét: „Az intelligens robotok nem a jövő, már ma itt vannak, én nagyvállalatoknak hívom őket". A mérnöki semlegességgel elhangzott utalás azért nem volt teljesen ártatlan, hiszen a kérdés azt feszegette: a mesterséges intelligenciától kell-e oly módon tartanunk, mint ahogyan a Terminátor-széria negatív jövőképében a szuper intelligens robotok egy ezredmásodperc alatt döntenek: az emberi fajt ki kell irtani.

A további részleteket a témáról a Figyelő 2014/1-2-ik számában talál.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200