Külföldi feleségeket akarnak a kínaiak
Figyelő Online
2015.01.30 13:40
Kínában jelenleg 34 millióval több férfi él, mint nő. Míg a kormány különféle kedvezményekkel buzdítja a párokat a lány gyermekek vállalására, addig többen a külföldi feleségeket tekintik megoldásnak a komoly társadalmi kockázatot jelentő problémára - írja a Foreign Policy.
„A gazdaságuk éppen válságban van, de nagyon szépek a nők" - hangzott el az egyik állami hírcsatornán, a Beijing News-on. A műsorban azt fejtegették, hogy az ukrán nők jelenthetnének többek között megoldást arra, hogy Kínában jóval kevesebb a nő, mint a férfi. A műsorkészítők célja az volt, hogy rávilágítsanak a nemek közötti hatalmas számbeli különbségre, amelyet az okozott, hogy a párok a fiú gyermekeket részesítik előnyben. Míg a világon átlagosan 100 lányra 105 fiú jut, Kínában tavaly ez a szám 115 volt.
A probléma az 1980-as években bukkant fel először, amikor az ultrahang technikának köszönhetően a szülők megtudhatták a gyermekük nemét a terhesség első hónapjaiban. Ekkor szigorú családtervezési politika jellemezte Kínát - azaz csak egy gyermekük lehetett a városi családoknak azért, hogy a népességnövekedés lelassuljon -, fiatal párok pedig a hagyományokat követve inkább a fiúk mellett döntöttek. Ez a folyamat vezetett el ahhoz, hogy jelenleg Kínában a legmagasabb a férfiak és a nők száma közötti különbség. A kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal legutóbbi jelentése szerint 2014 végén 701 millió férfi és 667 millió nő élt Kínában, azaz csaknem 34 millió nő „hiányzik".
A kínai kormány is felismerte a problémát és különféle propagandakampányokkal buzdítanak arra, hogy több lány szülessen, sőt pénzzel is ösztönzik a párokat. Ezek hatására kicsit megemelkedett a lány gyerekek száma, azonban nem eléggé. „A kínai nemek között különbség a legsúlyosabb, a leghosszabb ideje tartó és a legtöbb embert érintő az összes többi közül" - mondta el a Kínai Nemzeti Egészségügyi és Családtervezési Bizottság képviselője január 21-én.
A kínai média ahelyett, hogy a nemen alapuló - tiltott - abortuszok számának növekedésére hívná fel a figyelmet, inkább azt mutatja be, hogy a kevés nő inkább a férfiakat sújtó probléma. Egy pekingi statisztikus például a következőt osztotta meg a Weibo-n, a kínai közösségi oldalon: „Holnap szólok a fiamnak, hogy igyekezzen barátnőt szerezni magának már az általános iskolában". A Beijing News egyenesen azt javasolta, hogy a férfiak ukrán nőket vegyenek feleségül. Sőt, bemutattak egy térképet, amelyen bejelölték, hogy hol találhat magának legkönnyebben párt egy fiatal kínai férfi. Japán és Dél-Korea volt a legnépszerűbb helyszín, ugyanis a felmérések szerint a külföldi férjet választó dél-koreai nők 26 százaléka kínai férfihoz ment hozzá. Ez a trend várhatóan növekedni fog, ugyanis a népszerű koreai televíziós színésznő, Park Chae-rim egy kínai színészhez, Gao Ziqi-hez ment feleségül 2014 szeptemberében.
A kínai helyzet nem egyedülálló a világban. Az indiai társadalomkutató, Ravinder Kaur 2013-as munkájában azt írta, hogy a kulturális részrehajlás Indiára is jellemző, ott is több fiú születik. A probléma megoldását pedig általában a feleségek „importálásában" és nem a lány gyerekek számának növelésében látják. Kaur arra is kitért, hogy a nők hiánya ahhoz vezethet, hogy a férfiak elrabolják a nőket, hogy feleségül vegyék őket.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.